Könyvajánló és kibeszélő

Könyv rovással

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

2012.09.02. 09:26

Könyv rovással

Szerző: NagyM » 2012.09.02. 09:55

Kedves Arany László!

Örömmel lapozgatom újonnan megismert honlapja olvasnivalóit.

Annak is örültem, hogy fölfedeztem Badiny Jós Ferenc könyvét rovással.

Örömöm akkor ért véget, amikor azt is megláttam, hogy milyen módon van rovásra átirva.
Ennek, az itt használt betükészletnek semmi köze nincs az ösmagyar rováshoz. Ez egy újonnan alkotott betükészlet ezért használata és terjesztése nem javasolt. Az irás iránya sem egyezik meg ösi irásunk jobbról balra történö irásvezetésével.

2012.április 21-22 én Solton megrendezett Rováértekezlet, mely "Az egységes rovás" cimet viselte, egyértelmüen elfogadta a Forrai Sándor féle betükészletet, mint hivatalos rovás jelkészletet.
Ösi rovásunkkal hagyományt örzünk, melynek számtalan irásos emléke van.

Az Ön honlapján is megtalálható az ezzel hasonló betükészlet.

Ezért célszerü lenne, ha a jelzett könyv újitott rovásos változatát lapjukról levennék, vagy pedig feltüntetnék az ily módon feldolgozó nevét és a jelkészlethez ezt hozzáirnák megjegyzésként.

(Mivel külföldi számitógépröl irok nem tudok minden esetben hosszú magánhangzót irni. Kérem szives elnézését.)

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

2005.05.05. 10:44

Szentes

Re: Könyv rovással

Szerző: aranylaci » 2012.09.04. 14:56

Kedves Márta!

Köszönöm szépen levelét, észrevételeit! Szeretettel köszöntöm honlapom látogatói között!

Meglátásom szerint, nem létezik olyan, hogy "ősmagyar rovás". (Bár ismerem azokat a törekvéseket, melyek szeretnének valamiféle ilyesmivel előrukkolni. Még Svédországban is, lásd "ancient Hungarian script". Nagyon sok változata van az ősi ábécének, ezek egyike sem magasabb, vagy alacsonyabb rendű, és nagyon jól megvoltak vele, akik használták. Az egységesítési igény a számítógépek billenytűzet-kiosztása miatt merült fel elsősorban.

Ahogy az office-word százával kínál fel betűkészleteket pl. magyar nyelvből is, ki-ki válogathat ízlése szerint, itt is erről van szó, nem többről és nem kevesebbről.

Nem tudom, kik voltak ott Soltok, akik az "egységes rovást" elfogadták. A Forrai Sándor által összeállított betűkészlet semmivel sem magasabb vagy alacsonyabb rendű, mint a többi - ki tudja hány száz - változat. A Forrai Sanyi bácsi-féle betűkészletet "Klára asszony" és a parancsait hűségesen teljesítő Szakács Gábor favorizálja. Nincs tudomásom róla, hogy bármilyen irányadó végzettséggel rendelkeznének... (Attól, hogy szeretek biciklizni ugye még nem vagyok kerékpár-szerelő...) Ők ketten ráadásul szemrebbenés nélkül adják ki mások anyagát saját nevük alatt, egyéb eljárásaikban sem tekinthetők korrektnek. Éppen ezért, ami tőlük ered, "minden gyanús". A propaganda-körítés nem kevésbé.

Egyetértek, Badinyi bácsi átrovott könyve mellé fel kellett volna tüntetni a betűkészlet végső összeállítója, Romek Károly nevét.

Jelkészleteinket tudományos alapossággal állítottuk össze, nyelvész, régész, néprajzkutató, régész, stb. bevonásával, igyekeztünk a lehető legkörültekintőbbek lenni, nyilván, a számítógépes alkalmazáshoz is igazodva. Google fejlesztő-szakemberekkel együtt dolgozunk. A használókon múlik, melyik készletet terjesztik el, melyik lesz az uralkodó, és nem Klára asszony - vagy mások - csettintésén... Merem remélni legalábbis.

Ha majd a személyi igazolvány rovásjelekkel lesz kitöltve, az már fejlődésnek tekinthető. Addig is, legalább a nevünk aláírásakor lehetnek, kellene használni. Nosza!

Szép napot kívánok!
Aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.04. 16:54

Kedves Arany László!

Köszönöm terjedelmes válaszát.

Az egységes rovás cimü értekezleten én magam is jelen voltam, Klári és Gábor NEM voltak ott.

Mivel nagyon sok hagyományos rovásemlék létezik, melyet alapul lehet venni az egységes rováshoz, meg lehet egyezni abban, hogy milyen rovásjeleket használjunk ma. Ez történt a solti értekezleten is.
Arról is szó volt ott, hogy mely hangokra vannak rovásjelek és melyekre nem.
A rovás jobbról (keletröl) íródott, nem volt megkülönböztetés kis és nagybetü alaki formája között.

Már az ettöl való eltérés is mutatja azt, hogy "újitott" rováskészletröl és irásmódról van szó.
Számitógépes alkalmazásra a Forrai Sándor féle betükészletet is elkészitették. Több helyröl le is tölthetö én is szivesen elküldeném Önnek, ha tudnám, hogy hogyan.

Rováskészletünk több ezer éves multtal rendelkezik. Ma még mindig el tudunk olvasni szövegeket, melyek évezredekkel, vagy évszázadokkal ezelött iródtak.
Mindezt azért, mert lényegét tekintve senki sem változtatott rajta.

Rovásbetüink egy csodálatos rendszert alkotnak, alkalmazásuk magasszintü logikát tükröz. Amennyiben eltérünk az eredetiségtöl, akkor már megbomlik ez az egység.

Engedje meg hogy az Ön és a Tisztelt Olvasók figyelmébe ajánljam a következö honlapot:
www.magyarrovas.hu

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.05. 09:55

Kedves Márta!

Köszönöm szépen tájékoztatását, gondolatai többségével egyetértek.

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy a nagybetűk bevezetése néhány száz éve történt. Használatuk és alkalmazásuk fontossá vált, hiszen a kis-nagybetű váltás jelentés változással is járhat sok esetben. Tehát a kis-nagybetűs írásmód nem megkerülhető.

Természetesen rendelkezem a Forrai Sándor-féle jelkészlettel is, miként még vagy jó néhány tucatnyi mással.

Pszicholingvisztikából pontosan ismert előttem a nyelvi változatok, nyelvjárások, megőrzése - kontra egységesítés. (Jut eszembe. A solti találkozón kik vettek részt nyelvészként, néprajzosként, régészként?) Nagyon sok nyelv kitűnően el van egységesítés nélkül. Bármennyire furcsa, mit "olasz" nyelvként ismerünk, lényegében nem más, mint a toscanai nyelvjárás. De ez csak egy példa. Sok nyelv kapcsán voltak-vannak központosítási törekvések, több-kevesebb sikerrel. Mivel a rovásjeles írásmód sok-sok ezer éves, sok-sok száz változattal, nem látom helyesnek a jelenleg megkísérelt és "diktátum-jellegű" egységesítést. Majd ha Klára asszony és Gábor személyi igazolványában, útlevelében, stb. rovásjelekkel - és csak azokkal - lesznek feltüntetve az adatok, akkor elismerem törekvéseiket, addig csak "hangemberek".

A kis-nagybetű megosztás semmiféle "logikai" vagy "eredetiségi" hibát nem okoz.
Ugye ez esetben el lehetne kezdeni problémázni a hosszú magánhangzók rovásjeles használata ellen is, merthogy azok sem részei a korai jeleknek. Sőt, még a magánhangzókat sem feltétlen jelölték, csak hangzóváltáskor, illetve magas-mély hangrend váltáskor. Az írás iránya is változott, egyaránt ismert a jobbról-balra, a balról-jobbra, a fentről lefelé, de még az ökörszántás technika is. Meg lehet mindezt a dolgot beszélni, vitatni, de egyet nem lehet: diktálni.

Ha már itt tartunk. A rovásjeles készlet latinhoz való igazítása is teljességgel helytelen.
Sőt, a rovásjel készletet még 'ábácé"-nek" sem lehet nevezni, mert egészen más volt az eredeti sorrend.

A legjobbakat kívánom!
Aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.05. 16:26

Kedves Aranyi László!

Köszönöm válaszát, mely igen körültekintö.

Úgy tünik, hogy különbözö a nézöpontunk.
Amennyiben valóban érdekli a solti rovásértekezlet, akkor az elözöekben megadott honlapon található róla olvasnivaló.

Még annyit, hogy a Badiny Jós Ferenc könyvének olvasásához külön betütáblázat szükségeltetik, mert sok újonnan alkotott jelböl épül föl a betükészlete.

Mégegyszer köszönöm a lehetöséget a hozzászóláshoz.

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.06. 09:07

Kedves Márta!

Köszönöm szépen a hozzászólásait, javaslatait.

Természetesen nyelvész és informatikus szakemberként egészen másként nyúlok a témához, mint esetleg mások teszik.

Azt gondolom, egyes rovásjel-készletek csak kisebb dolgokban térnek el egymástól, könnyedén olvashatók, a kisebb eltérések ellenére.
A számítógép miatt van szükség egységesítésre, de ez sem szükségszerűen kell, hogy így legyen. Ezért is dolgoztunk ki többféle jelkészletet, megjelenésében és történelmi gyökereit figyelembe véve is. A fontos az, hogy használjuk. Amikor már 1 millió ember így írja alá a nevét, és így köt szerződést, akkor esetleg el lehet kezdeni beszélgetni az egységesítésről, bár, akkor sem feltétlenül az lesz a legfontosabb szempont. Tehát: használni, használni és használni.

Rajtam nem múlik, tanítom.

Szép napot kívánok!
Aranylaci
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.06. 13:12

Kedves Márta!

Én is hadd javasoljak egy oldalt, (a soltiaknak is).
http://rovasmag.hu

Üdvözlettel:
Aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.06. 19:00

Kedves Aranyi László!

Köszönöm az ajánlott oldalt. Sokat lehet tanulni belöle, nagyon érdekes.

Rovásunk nagy kincs!
Nekem a számok rendszere tetszik nagyon, mert az mutatja a teljes logikáját a rendszernek.

Szeretnék egy kis segitséget kérni Öntöl: lenne lehetöségem egy club TV-ben beszélni a magyar rovásról Münchenben, németül. Ön szerint, hogyan megyarázzam ezt el, nem magyar gonolkodásu embereknek? Mit tart Ön a legfontosabbnak, hogy elmondjam?

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.07. 10:53

Kedves Márta!

A kérdés igen jó.
A legjobb segítséget tudom adni talán hozzá, itt:
http://varga.hu/UJ%20HONLAP/KONYVESBOLT ... met_R.html

A könyv német nyelvű, már eleve.
A http://varga.hu oldalon esetleg vannak más könyvek is ősiségünkről.

A legfontosabb az írás ősisége, lényegében a Kárpát-medencében alakult ki, több százezer évvel ezelőtt. A magyar nép írása is ez volt, amíg István be nem tiltotta. Az egész világon elterjedt, a legtöbb írásnak ez az alapja, ebből módosult. Még a kínai is. Stb. stb. LEhet a könyvet ajánlani a nézőknek.

Mikorra kellene? És mennyi a rendelkezésre álló idő? (On-line segítség adás közben?)

Szép napot kívánok!
Aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.07. 18:56

hättest Du auch prinzipiell Interesse an einem ´München tv´
Internetfernsehen im Rahmen von ´jeet tv´ ?
Dort besteht die Möglichkeit, wöchentlich eine Sendung zu machen
oder unregelmäßig nach Gelegenheit mitzumachen.

Kedves László!

Ez itt a felkérés azaz ajánlat felém.
HA kész az anyag, akkor talán egyböl kezdhetek.

Eleve meggondolandó, hogy hányszor és hogyan lehet, és mit leadni.

Igy gondolkozom majd egy tematikán.

Köszönöm a javaslatokat. Utána fogok nézni az anyagoknak. A rovasmag is igegen kitünö ismereteket ad.

Jelentkezem, ha többet tudok.

Mégegyszer nagyon köszönöm segitö ajánlatát.

Szivélyes üdvözlettel
N Márta
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.08. 06:56

Kedves László!

Varga Csaba, aki személyes ismerösöm volt, Jel jel jel könyve meg van nekem is.
Megtaláltam az Amazon .de -ben német nyelvü könyvét is.

lehet, hogy tényleg ez alapján összeállitható lenne egy sorozat.

Szivélyes üdvözlettel
N Márta
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.08. 07:53

Kedves László!

Igen hálás vagyok Önnek a Nag Hamadi tekercsekért.
E miatt kaptam az Ön honlapjára való utalást egy kedves ismerösömtöl, aki tudja, hogy ez engem érdekel.

Több új kapu megnyilt elöttem általa.
Mostanában Sumér dolgoról olvasok. Pontosabban Marduk-kal foglalkozom.
VAn egy nagyon érdekes könyvem ami éppen 99 éve iródott.
Sikerült megrendelnem két napja egy 109 éve iródott egyedi példány Himnusz könyvet Mardukhoz.

Marduk pedig azért érdekel, mert nevében az RK, azaz KR betük együtteses jelennek meg.

Ez a betüpáros, vagy nyelvgyök már régebb óta foglalkoztat.
Itt egy pár sor solti elöadásomból:

...A rovásfestmények (melyeket Zubor Erika készitett www.nerya.org) még egy érdekessége, hogy a rovás eR és eK jelek - Erika belső indíttatásából eredően - egy képen kerültek ábrázolásra.
Ennek okát keresve gyűjtöttünk olyan szavakat, melyekben ez a két betű együtt szerepel. Ezek a szavak például kert, kereszt, király, korona, kristály, Krisztus, kenyér. Mit is jelenthetnek ezek a szavak egy ilyen csokor-ban? Éreztem, hogy ezek a jelek valamit közölni szeretnének velünk.

Badiny Jós Ferenc Magyar Biblia című könyvében találtam egy kifejezést: Kozmikus Rend.
Itt az eK és az eR! Fenti tapasztalataim alapján gondoltam azt, rovásunk is egy kozmikus rendet tükröző jelrendszerként tekinthető....

Életemben rövid idövel ezelött, igen különleges körülmények között intenziven megjelent a KR betüpáros.
Igy kapott MArduk is jelentöséget és vele együtt több vele kapcsolatos KR, RK- s kifekezés is.

Talán tudunk erröl is beszélgetni! A téma nagyon hosszú.
Örömmel fogadom evvel kapcsolatos gondolatait (is).

Szivélyes üdvözlettel
N Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.08. 08:40

Kedves Márta!

Szívből örülök, hogy Varga Csabát ismerte! Hihetetlen sokat tett a tudományért, a helyes és korrekt gondolkozásért, kitágította látómezőnket, és fantasztikus felismeréseket tett. Bár csak élhetett volna még egy ötven évet!

A sumér nyelv kapcsán a honlapomon is megtalálható Novotny Elemér könyvet is érdemes forgatni. És persze az alap munka a Labat-féle szótár, minden gyengeségével, hiszen a francia messze szegényebb hangokban és betűkben mint akár a mai magyar is, nemhogy az ősi.

Úgy gondolom, hogy Marduk nevének helyes bontása: MAR-DUK
MAR- elvesz, (ki)mar
DUK - megnyit
Azaz, utat tör, utat nyit, utat "mar", még magyarabbul útmutató, úttörő, vezér (következésképpen akár király is)

A másik lehetőség ugyanide vezet, MAR-DU-K(u)
MAR - elvesz, (ki)mar
DU - tesz, cselekszik
K(u) vagy K(i) - aki
Az előzőhöz igen hasonló és közelálló jelentéssel.

Véleményem szerint a KR betűpáros összevonása és elemzése jelen esetben nem helyes.

Örömömre szolgál, hogy a Nag Hammadi fordításom mások javára fordul.

Áldott szép napot kívánok!
aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Nag Mammadi szövegek

Szerző: NagyM » 2012.09.09. 07:57

Kedves László!

Nagy izgalommal kezdtem el olvasni a már régen keresett Nag Hammadi szöveget. Alig kezdtem olvasni, máris segitségemre volt korábbi ismeretek megértésében.
A Jézus igazsága cimü rész mindjárt az elején, Máténak tett válaszában, segitettek megérteni régebben olvasott Koráni kijelentéseket. Bátran irok ezen gondolataimról, mivel honlapján a Korán is szerepel.
A 113 Szúra szerint: " Allah, az örökkévaló nem nemzett és nem nemzetett. És senki sem fogható hozzá."

Jézus tanitásában, mindjárt az elején Máté kérdésére adott válaszában azt mondja, hogy "Ö" nem nemzett, nem rendelkezik kezdettel....
tovább olvasván kifejti, hogy nem tudjuk semmihez hasonlitani sem.

A Koránban sok helyen megkülönböztetésre kerülnek azok, akiket Isten segit és akiket a fény útjára, útján vezet, akik hallanak, és azok között, akiknek hiábavaló a beszéd.
Mostanáig nem értettem, hogy miért van ez a megkülönböztetés, hogyan is értendö ez.
Itt, a Nag Hammadi szövegben levö tanitás következö sorai erre kitünö magyarázatot adnak nekem.

Minden ráebredésemröl nem fogok tudósitani. Ennyi már jelzi azt, hogy néhány bekezdés olvasása fényt derithet reánk.

Kedves Aranyi László, köszönöm, hogy kapcsolatba kerülhettem Önnel. MIndez a ROVÁS használata által.
Ebböl is látszik, hogy ennek milyen nagy a jelentösége. Akik használják, valamilyen szinten közösséget alkotnak!

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.09. 09:28

Kedves Márta!

Köszönöm hozzászólását.

Igen nagy élmény volt lefordítani a Nag Hammadi Gnosztikus Könyvtárt. 3 évi munka volt, de az érzés, a kétezer éves szövegek magyarra ültetése során, leírhatatlan.

A keleti kapcsolattal semmi gond, csupán át kell gondolni az irányt. Mármint azt, hogy a "keleti" kultúra, akár nagyon is nyugati lehet, a Kárpát-medence-Egyiptom-Mezopotámia (és Nyugat-India) vonatkozásában. Itt van a polcomon a Jézus-szútrák is. Érdemes elolvasni.

A jelenleg fordítás alatt álló, a honlapomra folyamatosan feltöltött Barnabás Evangélium is hasonló szellemiséget tükröz.

Részemről a köszönet és megtiszteltetés, hogy megkeresett. Örömmel segítek, ha tudok.

Áldott szép napot!
Aranylaci
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.09. 15:53

Kedves László!

Honlapja mottója is nagyszerü!

Elöbb kezdtem el foglalkozni az Ön által keletinek nevezett dolgokkal, mint a magyarral. Aztán kb. 5 éve adta a Sors, hogy hazám felé megnyilt a történelem kapuja. Sokáig nem tudtam összeegyeztetni magamban, és még ma sem teljesen az Egyiptommal, iszlámmal és szufizmussal való kapcsolatomat. Bár a sokrétüség elönyömre válik. Mégis, amikor Badiny Jós Ferenc könyveit olvasom akkor úgy érzem, hogy hagyjam én csak a -keleti- világot és legyek magyar.
Egy kicsit tanultam arabul is és talán vannak nyelvi hasonlóságok is a magyar és arab nyelv között is. Mondhani azt is, hogy sokáig honvágyam volt Egyiptomba.
Most pedig, az emlitett Nag Hammadi szöveg alapján, melyek nekem azért oly kedvesek, mert Egyipom földjéböl valók, a Korán gondolatainak eredete? válik nyilvánvalóvá. Az az éginek nevezhetö forrás, ahonnan talán minden ered. A gyertya fényének lángja!!

Hol és hogyan találkoznak ezek a kulturák énbennem? Ezért kutatom a sumer multat is.
Egyszerüen azt mondjuk, hogy minden egy. Mégis hol tünik el a határ a sokszinüségben?
Lakitelken volt egy rovástanári tábor augusztus elején. Ott róttunk, gyurmába, majd agyagba. Ez szinte emlékként elevenitette fel bennem Gilgames törekvését az ifjuság irásra való tanitásában.

Önnek biztosan rengeteg dolga van, ezért nagyon köszönöm, hogy válaszol nekem.
Azt, hogy elvállaljam e itt az irástörténetröl szóló nyilvános elöadást, vagy elöadássorozatot, nem tudom. NAgyon kicsiny az én tudásom ehhez.

Ujra megköszönöm, hogy idöt szán nekem. Még annyit, hogy megdobbantotta szivemet, hogy itt Petöfi Sándorral is találkoztam. Hosszu hosszu évek után, pont két hete vettem verseit újra kezembe és megcsapott azok heves érzetü tüze.

Biztos, hogy nem véletlenül találhattam az Ön honlapjára, az út vezet......

Szivélyes üdvözlettel
Nagy Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.09. 16:43

Kedves Márta!

Köszönöm szavait.

Hadd ajánljak ezek után egy újabb kulcsfontosságú könyvet: Baráth Tibor: A magyar népek őstörténete. Alapvető fontosságú.

Petőfi azonosítása elkészült a különböző laborokban. Az eredmény hamarosan nyilvános lesz. Valóban. Sok-sok évet dolgoztam azon, hogy az Interneten a világ legnagyobb, magyar nyelven elérhető Petőfi-gyűjteményét felhalmozzam a honlapomon. Remélem, és hiszem, hamarosan nagyon de nagyon sokan fogják olvasni.

Mivel I. István a Kárpát-medencében kiirtatta a műveltséget, ennek eredményeként morzsái maradtak itt fent, s ami fennmaradt, azt a világ "keleti műveltségnek" ismeri. Ideje a világot felvilágosítani, hogy ez nem igaz.

Aki hozzám fordul, megtisztel. Természetes, hogy szakítok rá időt.
no avatar
User

NagyM

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

Szerző: NagyM » 2012.09.10. 18:19

Kedves László!

Örömmel fogadom ajánlatát, BAráth Tibor könyve itt van a polcomon. Sokat forgattam a Nagyszentmiklóson talált leletek irásának megfejtése miatt is, amiröl kisebb körben beszéltem, miután Bécsben megtekintettem azokat.

A keleti tudás azt jelentené, hogy pl a remek keleti muszlim tudósok és a bölcs szufik tudása is "mitölünk" ered?
Területileg egyezhet, mert ennek bölcsöje is Elöázsia, és a régi Babilon vidéke.

Belehallgattam egy rádiós beszélgetésbe Önnel. CSupán annyit szeretnék hozzáfüzni, hohy iskolás koromban én is készitettem apukámmal távcsövet. Ez megint egy olyan találkozási pont, ami azt mutatja, hogy az Ön honlapján jó helyen járok.
Milyen jó, hogy a hasonló gondolkodásu lelkek újra egymásra találnak!

Köszönettel, és alkalomadtán majd újra jelentkezem.

Még lenne egy kérdésem, ami lehet, hogy igen buta. De a helyzet kedvezö, mert Ön erre is tudhat választ:

egy két hónappal ez elött esténként kiültem a balkonra és jócskán elücsörögtem a naplementét figyelemmel követve.
Az utóbbi napokban arra lettem figyelmes, hogy a Nap szinte percek alatt eltünik.

Ezt még igy életemben soha nem vettem észre.

Mi ennek a pontos magyarázata?

Üdvözlettel
Márta
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.09.11. 13:47

Kedves Márta!

Baráth Tibor bizonyította az egyiptomi nyelv (mai) magyar-azonos voltát. Tudjuk, az ókor egyik leghatalmasabb könyvtára Alexandriában volt. Azt is tudjuk, hogy Szíria területén, még a középkorban is, milyen hatalmas magyar érdekeltségek voltak, s ugye ott található a másik, az ókorban a leghatalmasabb, a damaszkuszi könyvtár. Ráadásul ugye, nyugat-India is hun terület volt, még Jézus korában is. Ha tehát "keleti" műveltségről beszélünk, akkor bizony azokra a vidékekre gondolunk elsősorban, ahol hunok-szkíták éltek. Kína és Japán vidékére csak jóval később kerül a "keleti" műveltség. Azt gondolom tehát, hogy a "keleti" műveltség elterjedési iránya éppenséggel ellentétes, nyugatról ment az keletre, s e "nyugat" alatt elsősorban a Kárpát-medence és Egyiptom térsége értendő.

És akkor Kis-Ázsiáról még szó sem esett.

Igen, nagyszerű érzés rokon-lelkekkel találkozni!

Nincs "buta" kérdés.

A Nap "eltűnési" sebessége szélességi kör függő. A trópusokon a leggyorsabb ez a folyamat, s ahogy északra haladunk, egyre lassabb. Sőt, évszakos változás is van, nyáron gyorsabba naplemente, télen lassabb.

A legjobbakat!
Aranylaci