Hold-kutatás, titkos Hold-programok, élet

A holdkomp problematikája

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

2005.11.03. 14:23

A holdkomp problematikája

Szerző: yupiter » 2010.05.20. 17:21

Ebben a témában igazán szakszerűen lehet tájékoztatni is egymást meg győzködni is. Gondolom, vannak jónéhányan, akik konkrét technikai adatokkal tudnak szolgálni a holdkomp használhatóságát illetően. Ugyanígy feltehetően többen is megkísérlik kimutatni, hogy az Apollo program képtárában látható holdkomppal lehetetlen volt a holdraszállás.
Indításnak néhány kérdés felvetése:
1. Milyennek kell(ett volna) lenni a holdkompnak, hogy biztosan lehessen használni a holdraszállás során?
2. Mikor volt az Apollo programban használt holdkompnak az ember nélküli éles próbaüzeme (leszállás, felszállás, manőverek stb.)
3. Hogy aludtak az A17-es program űrhajósai a holdkompban? (3 földi napig voltak a Holdon)

És akinek van, az tegye fel a kérdéseit bátran, aki meg tudja a válaszokat, az meg tegy közkinccsé.
no avatar
User

Phobos

Re: A holdkomp problematikája

Szerző: Phobos » 2010.05.20. 20:21

Szia Yup!

Ez nagyon jó ötlet volt tőled!
Légyszíves, ismertesd a saját álláspontodat külön-külön valamennyi kérdéssel kapcsolatban!
no avatar
User

whatisthetruth

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
20

2010.05.10. 12:38

Szerző: whatisthetruth » 2010.05.21. 09:20

Szép munka volt, Yup!

Érdeklődve várom az itteni VALÓDI vitákat!
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.21. 10:49

Az 1. kérdésre nekem nincs álláspontom, szerintem erre elsősorban azoknak kellene írni, akik szerint a képeken szereplő holdkomppal egyáltalán nem lehetett holdraszállást és onnan felszállást végezni. Gondolom, felsorolnák azokat a technikai és konstrukciós követelményeket, amelyek szükségesek ezekhez.

A 2. kérdéssel kapcsolatban én annyit tudok, lehet, hogy rosszul, hogy :
- a holdkomp fel-és leszállási működését, a manőverezőképességét ember nélkül soha nem próbálták ki (nem volt "robotpilóta" képessége)
- a holdkompot holdkörüli pálya elhagyásával illetve az oda történő visszatéréssel (de holdraszállás nélkül) az A10 repülés során próbálták először, ekkor voltak manőverezési zavarok
- a tényleges kipróbálás élesben történt az A11 misszió során.

A 3. kérdésre nem tudom a választ, mivel a holdkomp belső tere az adatok szerint 6-7 m3 térfogatú volt (kb. 1.7mx1.7mx2.3m) , és csak álló helyzetben fért el a két űrhajós. Fogalmam sincs, hogyan aludtak, mivel a Holdon szintén van gravitáció, azaz "lent" és "fent".
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.21. 13:08

no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.21. 15:57

Érdekes.. erre nem gondoltam. Többször 6-8 órán keresztül elég kényelmetlen lehetett. :)
Pláne utána dolgozni is kellett egész nap, mászkálni meg ugrálni meg minden.
Amúgy a megadott linken elég nagyvonalúan azt írják, hogy 60 köbméteres belső térrel rendelkezett a holdkomp (feltételezem, hogy csak a felszállóegységről írták ezt), ami azért kissé túlzás. Ugyanis a felszállóegység egy kb. ekkora térfogatú hasábba fért bele, természetesen az alakja miatt jóval kisebb (kb. 60%-a) tényleges bruttó térfogattal rendelkezett. A nettó belső térfogata értelemszerűen még sokkal kisebb, és az űrhajósok számára ténylegesen rendelkezésre álló tér valójában 6.7 m3 volt, ebben kellett megoldani minden dolgot a felállástól a leülésig, az alvástól az átöltözésig ill. beöltözésig stb. Ennek a térnek a konkrét alakját én nem találtam meg, az, ami le van rajzolva a megadott linken, az nem azonosítható pontosan a fotókon látható látvánnyal.

Azt mindenesetre meglehetősen merész dolognak tartom, hogy a holdkompot igazi kipróbálás nélkül használták az A11 misszió során. Ne feledkezzünk el róla, hogy a Grumman igazából csak 1969 elején jelenthette, hogy készen van, mivel egészen addig vagy stabilitási vagy hajtómű vagy vezérlési problémákkal küszködtek. Aztán fél év múlva éles bevetés... azt követően, hogy 3 hónappal az A1 előtt, az A10 küldetés során bukfencezés lépett fel a kipróbáláskor.
Itt a Földön viszont nem lehetett le-és felszállást gyakorolni.

Felvetek egy újabb kérdést, ami szerintem igencsak konkrét adatokat igényel. A holdkomp felszállóegységének a kiegyensúlyozottsága. Gondolok arra, hogy felszálláskor ugyancsak kényes a felszálló szerkezet szimmetrikus kiegyensúlyozottsága, mert ellenkező esetben könnyen (és gyorsan) bukfencezés következik be és kész a tragédia. Az ismertetett holdkomp metszeti rajzokon meglehetősen aszimmetrikus felépítés mutatkozik (üzemanyagtartály, oxidálószer tartály, víz-oxigén és héliumtartály, nem beszélve az űrhajóskabin és az elhelyezkedés aszimmetrikus voltáról. Amellett ahogyan fogy az üzemanyag felszállás közben, ez az aszimmetria csak növekedhet, mivel a hajtóanyag mennyisége elég sok volt a holdkomp teljes tömegéhez képest.
Ki tud ezzel kapcsolatban olyan adatokkal szolgálni, amelyek erre a problémára megoldást mutatnak?
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.21. 17:22

Szia Yup!

Igazság szerint, viszonylag kényelmesen tudtak próbálkozni az alvással, mert függőágyat feszítettek ki maguknak. Ha megtalálom a képet, beillesztem a fórumra.
A felszállás miatti stabilitás változását az automatika korrigálta némi hullámzó, kissé körkörös mozgással. Ez a hullámzás jól megfigyelhető azokon a felszállási videókon, amik majdnem a pályáraállásig örökítették meg a folyamatot. Azoknál a filmeknél van, amiket ajánlottam neked elemzésre. Keresd a 17-es felszállási filmek között! Oldalirányban nézve a holdi tájat, látható az a folyamatos iránykorrigálás.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.21. 17:38

Nekem úgy rémlik, hogy a függőágy módszer a parancsnoki modulban volt, de lehet, hogy tévedek.
Az az ingadozás, amit írsz, az valóban megfigyelhető a videoklipen, de bevallom, én a klip vágóasztali eredetének tulajdonítottam. Nincs kizárva, hogy igazad van, de én ezt nem merném a videoklipre bízni. Igaz, ezek eléggé "belső" műszaki információk, de roppant érdekes lenne megismerni. Szerintem sokat lendítene pl. a holdraszállás valódiságának elfogadtatásán. (legalábbis annak, aki érti)
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.22. 04:14

Függőágy módszer a parancsnoki modulban??? A parancsnoki modulban hol van a függőleges?
A táj ingadozását először a 15-ös felszállásánál vettem észre. Nézd meg azt is! Ezért is tartom hülyeségnek a kézi irányítású felszállást - miközben kapaszkodnak(!) - mert ekkora pontossággal nem sikerült volna irányban tartani a gépet, nem lett volna a kóválygás ennyire szabályos időben és térben és persze rendkívül kimerítő lett volna.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.22. 20:21

:D :D
Igazad van, Phobos, a CM-ben sehol nincs a "függőleges", illetve emberileg érzékelhető gyorsulás, csak ritkán, pl. amikor a hajtómű működik. (legfeljebb arra jó a módszer, hogy ne kóvályogjon az alvó személy, ha beköti magát.. :D )
A holdkompban meg hol van annyi hely? Szerintem a függőágynak kb. 1.5-szeres testhosszúságúnak kell lenni, különben beüti magát az ember vagy el sem fér rendesen.
Melyik A15-ös felszálási videóra gondolsz?
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.25. 07:32

Ugyanott keresd azt is, ahol a 17-es filmjét megtaláltad!
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.26. 11:36

Jó lenne, ha valaki "kartonpapíros" is hozzászólna! :)
Voltaképpen meg kellene mutatni, hogy mi is az, amit kartonpapírként aposztrofálnak hoaxerek, miért mondják arra az apolloanerek, hogy rendben van, illetve a holdkompon található rögzítésekre ("ragasztószalag") vonatkozó érvek és ellenérvek leíródnának. Na, meg persze sok egyéb is szóba kerülhetne a holdkomppal kapcsolatosan, de persze csak konkrétan.
User

chuck norris

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
207

2009.08.06. 14:23

Szerző: chuck norris » 2010.05.26. 14:12

Szerintem itt vannak a kartonpapir-holdkompos kepek Laci irasai kozul, gondolom ezekrol lehet szo:
http://www.biztonsagostarhely.eu/aranylaci/hold/apollo-fake/5.htm

Amugy az nem lehet, hogy amikor ilyen gagyi szerelest latunk, akkor valojaban a studiofelvetelekhez hasznalt "holdkompot" latjuk?
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.26. 18:14

Szia Phobos!
Nem jól értetted a kérdésemet: a külső (roverre rögzített) kamerás felszállási videóra gondolsz, vagy a belső, 16mm-es filmkamera felvételére?
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.26. 20:41

Szia Yup!
A belső 16mm-esére gondoltam. Úgy emlékszem, hogy a 15-ösnek nagyobb a libegése, mint a 17-esé.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.27. 18:36

Megnéztem, Phobos, majd beleszédültem. :D
Nem szeretnék egy ilyen holmiban utazni... ezért sem lettem űrhajós... :D
Rémes mozgása van a kamerának.
Nézd végig többször figyelmesen, aztán tedd te is ezt a klipet az "ismeretterjesztő" sublótba. Szerintem amit látunk rajta, annak nem sok dokumentatív ereje van.
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.05.28. 05:10

Akkor, szerinted is jobban billeg.
Milyen feltételek mellett érné el a dokumentatív szintet?
User

csonka.krisz

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
6

2010.03.06. 13:24

Szlovákia,Komarno

Szerző: csonka.krisz » 2010.05.28. 18:18

Talán ha nem mozogna :D....
Üdv,Krisz
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.05.31. 18:51

Szia Phobos!
Nekem akkor érné el a dokumentatív szintet a filmfelvétel, ha magától értetődő dolgokat látna az ember és nem megmagyarázandókat, illetve, ha mégis ilyen adódik, akkor ismertetve lenne a valódi magyarázat.
Csak szemelvényszerűen:
- a hajtómű begyújtása előtti időszakban a kamera kismértékben ide-oda vándorol
- a képkockákban a felső sávban egy világos csík látszik, amely a képkocka alját mutatja, vagy esetleg a következő képkockáét
- a képkockákban mind alul, mind felül látható egy kis világos "fül" (nagyjából középtájon), ami átlátszó vagy nem tudom pontosan, hogyan lehet nevezni. Mi a fene lehet az? A kineszkóp ilyet nem tartalmazhat. Engem valamiféle diaüveg-rögzítésre, vagy vetítővászon rögzítésre emlékeztet.
- a kamera zoomol, amikor a felszállás 8-9. másodpercében a felszín felé dől a holdkomp. A háttérben látható hegy mérete változik.
- másodpercekig a felszín felett kóvályog egy-két, a felszálláskor a holdkomptól elrepült vicik-vacak
- a holdkomp felszálláskori nem feltétlenül azonos képkockán belül mozdul el a képkocka alján, illetve a képkocka tetjén látható ominózus világos csíkon
- az 1:22- 1:28 időpont között a holdkomp erősen "farol", és kb. 45 fokos irányváltoztatást hajt végre
- 1:29-től 2:06-ig az alant látható kráterperem vonalát követi a repülési pályán
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.06.01. 08:16

Annak aki esetleg nem tudná, melyik filmről megy a vita ….
http://www.footagevault.com/clip/FTV-00 ... llo+15/all
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.06.01. 10:09

"Nekem akkor érné el a dokumentatív szintet a filmfelvétel, ha magától értetődő dolgokat látna az ember és nem megmagyarázandókat..."
Ha jól értelek, akkor számodra nem dokumentatív - tehát másolat, hamisítvány - minden olyan dolog, amit első körben nem értesz. Irigyellek Yup! Ezek szerint, amikor te villamosságot tanultál az oskolában, akkor egy-egy számodra új tétel elhangzása után, "mintha magam mondtam volna!" felkiálltással konstatáltad a többiek előtt a tétel hitelességét.
Ellenkező esetben, viszont joggal kérdőjelezted meg a tankönyv írójának, lektorának szakmai hozzáértését. Sőt, meg sem hallgattad az oktatód tételhez fűződő magyarázatát, hiszen az akkor már magyarázkodásnak minősült, ami a fent említett meghatározásod alapján már nem a dokumentatív, hanem a kitaláció, a hamísítvány tisztára mosásának kategóriájába eset.
Jól gondolom, Yup? Jól gondolom, hogy számodra teljesen idegen környezetben ahol eddigi életed során egyetlen másodpercet sem töltöttél el, legyen az a világűr vákuumja, vagy a Mariana-árok a Csendes-óceán legmélyén, akkor az ott készült filmfelvételen ha olyat látsz, ami számodra nem azonnal érthető, az csak is hamisítvány, a valóság csúfos meghazudtolása lehet. Tényleg így osztályozod a téged körülvevő világot?
De most fordítsuk komolyra a szót...
Itt ez a felvétel, nézd meg légyszíves! Kíváncsi vagyok, hogy ebben is találsz-e megmagyarázandó részleteket.
http://www.youtube.com/watch?v=_dkxDx6RiM4
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
991

Szerző: yupiter » 2010.06.01. 11:36

Phobos, kérlek, ne ökörködj! :D
Egyáltalán nem arról van szó, amiről hosszasan eszmét futtattál a beírásodban. Ezt te is tudod.
Direkt kértem, hogy ilyen stílusban ne szóljon hozzá senki, mert úgy vitatkozni és ismereteket cserélni nem lehet, hanem csak vagdalkozni és sértegetni.
Azt a nyolc furcsaságot (és szerintem magyarázatra szoruló látványt ill. történést) az általad ajánlott videoklip végigkockázása során észleltem, és ésszerű magyarázatot nem tudtam adni rájuk, ezért is vetettem fel őket. Ha azokkal foglalkoznál, lehet, hogy te észrevennél vagy találnál valamit, ami megadja a válaszokat, és ami elkerülte a figyelmemet, és akkor rendben van.
Ezt meg lehet tenni anélkül is, hogy lehülyéznénk egymást. Nem? :D

A belinkelt videó roppant érdekes. Elég szűkszavű a tájékoztatás, úgyhogy bizonyos képsorokról fogalmam nincs, hogy mit mutatnak, de jó és ismeretlen szemszögből látható látvány.
Következő