Hold-kutatás, titkos Hold-programok, élet
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

2005.05.05. 10:44

Szentes

Re: Eredeti kép vagy stúdiófelvétel?- Fények és árnyékok

Szerző: aranylaci » 2010.06.30. 16:55

Bean ilyen képeket látott az 1950-es évek scifi lapjaiban, gondolta neki is megfelelnek...
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.06.30. 17:51

Akkor mégiscsak szurokfekete … ? :shock:
A11-ék csináltak néhány sztereoszkopikus felvételt talajközelből. Össze lehet őket illeszteni.
http://www.lpi.usra.edu/resources/apoll ... gazine/?45
Sörösló legyek, ha ez vízparti homok.
Csatolmányok
AS11-45-6708_an2.jpg
AS11-45-6708_an2.jpg (254.25 KiB) Megtekintve 4157 alkalommal.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
994

2005.11.03. 14:23

Szerző: yupiter » 2010.06.30. 18:14

Kohósalak :D
User

WIM

Rang

UFO kutató

UFO kutató
524

2006.12.08. 14:46

Szerző: WIM » 2010.06.30. 22:37

Szurokfekete ... úgy látom pirit vagy arany csillog ott a tetején!
Kép
http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/frame/?AS11-45-6708A

Egyszerű kísérlet: húzzuk végig a mutatóujjunkat egy magasabb szekrény tetején majd állapítsuk meg a rátapadt por tónusát! Akinek fekete lett az ujja begye az a kályha környékén próbálkozott. :)

A Vezúv környéke lehet szurokfekete, mert ott esik eső ami lemossa a port <-> a Hold felszíne nem lehet szurokfekete, mert nincs mi lemossa a port . Tetszik érteni? :mrgreen:
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2010.07.01. 08:22

Aha. És mitől lenne az Etna teteje poros? Egyrészt fúj a szél, másrészt nemigazán van autóforgalom... A lávafolyás meg nem igazán "porzik".
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
994

Szerző: yupiter » 2010.07.01. 10:35

Ajjaj, WIM! :D
Te vagy nem városban laksz, vagy nem szoktál takarítani...! :D
User

WIM

Rang

UFO kutató

UFO kutató
524

2006.12.08. 14:46

Szerző: WIM » 2010.07.01. 13:32

Csak arra akartam kilyukadni, hogy a Hold nem lehet szurokfekete, mint azt aranylaci állítja, mivel a meteoritok által felvert és az űrből származó kozmikus por kb. 15-20 cm vastagon lerakódott a felszínén és azt nem takarította le senki/semmi az Apolló űrhajókon kívül. :))
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
994

Szerző: yupiter » 2010.07.01. 16:05

Még mielőtt valaki eltévedne a Horpad és WIM által berakott képeket nézegetve, néhány kiegészítő információt szeretnék hozzátenni a látványolhoz.
1. A fényképek a valóságban 72mm x 83mm méretű területet ábrázolnak, azaz a valóságban akkoráról van szó, mint amekkorában beraktam a mellékelt két képet (96 dpi-s monitoron nézve)
2. A fényképek makro-felvételek (close-up), tehát közelről vették fel őket (a távolságról nincs adat), és mint mindegyik kép megvilágítása mutatja, mesterséges fényforrással (pl. vakuval) világították meg a területet. Ez makro felvételeknél nem ritkaság, pláne olyankor, ha a fényképezendő tárgy sötét. Látható a képek közepén végighúzódó megvilágítási sáv. Ez nem a regolit "fénypor" effektusa.
3. Mivel a képek közelről vannak fevéve és megvilágítva, ezért teljesen természetes, hogy változatosan, de több helyen is túlexpozíció lép fel, mivel a tárgynak fényforrástól való távolsága (így a megvilágítás intenzitása) gyakorlatilag azonos a tárgytávolsággal, ezáltal a térbeli kiterjedés miatt erősen változik a megvilágítottsága. Emiatt van egy csomó helyen csillogás. Ha erős fénnyel világítunk meg ilyesmit, még az is csillog (azaz túlexponálódhat), ami egyébként normál megvilágítás esetében nem szokott. Én a most mellékelt anaglif képeken megpróbáltam kissé kiegyenlíteni ezt a megvilágítási egyenetlenséget, persze az anaglif hatás lehetőségein belül.

A képek láthatólag elég kis szemcseméretű törmeléket mutatnak, különösen a 6699-es számú. Arról nekem leginkább egy aprószilánkos kőtörmelékkel kevert por vagy homok jut az eszembe, míg a Horpad-féle, 6708-as képen a nagyobb (5-10 mm-es ) darabok miatt egy kissé kősivatagi hangulatom lesz. Kissé emlékeztet a Spirit vagy az Opportunity felvételein látható marsi felszínt borító törmelékre.
Csatolmányok
a11-45-6708BA-st2-valós méret.jpg
a11-45-6708BA-st2-valós méret.jpg (250.07 KiB) Megtekintve 4093 alkalommal.
a11-45-6699AB-st2-valós méret.jpg
a11-45-6699AB-st2-valós méret.jpg (67.98 KiB) Megtekintve 4093 alkalommal.
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.07.03. 19:13

Variációk egy témára.
Az alábbi kép elemeit különböző forrásokból gyűjtöttem össze. Itt vannak az eredetiek.
http://www-pao.ksc.nasa.gov/kscpao/imag ... 0-5902.jpg
http://www-pao.ksc.nasa.gov/kscpao/imag ... 0-5927.jpg
http://www.hq.nasa.gov/office/pao/Histo ... 5927HR.jpg
http://www.lpi.usra.edu/resources/apoll ... 0/5927.jpg
Ez pedig egy ráadás. Szintén különbözik a többitől.
http://spaceflight1.nasa.gov/gallery/im ... 0-5927.jpg
Pixelvadászoknak, ínyenceknek, gourmandoknak, megszállottaknak ajánlom összehasonlító elemzésre.
Továbbra is megválaszolatlan a talaj színe, a spotlámpa és a paraván kérdése.
Csatolmányok
4x_ AS-11-40-5927.JPG
4x_ AS-11-40-5927.JPG (109.33 KiB) Megtekintve 4131 alkalommal.
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.07.04. 09:42

:D Újabb adalék az előző képekhez.
http://www.flightglobal.com/pdfarchive/ ... 02707.html
Bár nem teljesen azonos, mert ez utóbbi néhány másodperccel később készült.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
994

Szerző: yupiter » 2010.08.26. 17:54

:)
Kérdés:
milyen furcsaságok láthatók a következő képen?
http://history.nasa.gov/alsj/a15/AS15-85-11471HR.jpg

Mi lehet a magyarázatuk?
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

2005.07.09. 00:53

Pécs

Szerző: Gabe » 2010.08.26. 19:08

A kép teljesen fekete-fehér, a fotós árnyéka szerkesztettnek tűnik, látszanak a szálkeresztek (ráadásul szerintem utólag tették a képre), találtam egy halvány 38-as számot a képen, a kocsinak nincs keréknyoma, de látszik, hogy folyik a homok a kerékből, azaz nemrég ment oda, a sötét égen mintha egy-két csillag látszana, a homokban félig eltemetve valami madzag szerűség van, a kocsi mögött valami kis fehér izé repül a levegőben, ami úgy tűnik közel van a kamerához, de a vetett árnyéka is olyan közelinek tűnik, hogy a háttér domb amire vetül közelebbnek látszik, mint azt eredetileg gondolnánk, a kis füzet ami a kocsin lóg, úgy néz ki mintha a Föld teljes gravitációja húzná, pedig nagyon kis súlyának kéne lennie, azaz nem így kéne lógnia, ráadásul nem rég állhatott meg, vagy még talán halad is kicsit a kocsi azaz úszkálnia kéne. ráadásul a kerékből folyó homok sem egy kis felhőként ülepszik, hanem folyik le rendesen, ahogy azt a Földön kell.

A kis füzet mintha térkép lenne, és folyóhoz hasonló valami tekeregne rajta.
Az egyik kamera az eget, a másik a kereket nézi, nem hiszem, hogy sok értékelhető képet csinálhatnának.
Érdekes, hogy a csillagok elég rendesen bemozdultak, viszont az előtér éles, bemozdulásmentes.

Egyébként,hogy kell kormányozni ezt az izét, mert valami gázkar szerűt látom, hogy fog, de kormányszervnek látszó dolgot nem látok?

Ennyi hirtelen.
Gondolom a 95% marhaság annak amit írtam! :D

Gabe
"Nektek embereknek szemeitek vannak, hogy lássatok, és mégsem láttok semmit"
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.08.26. 20:08

Nem, Gabe, dehogy! :)
Mivel fekete-fehér a kép, emiatt semmi alakzatot nem ismertem föl. :)
Segíts Yup, szerinted milyen furcsaságok vannak a képen!
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2010.08.26. 20:28

Bal alsó sarok - elég "érdekes" nyomok
A holdautó alatt eltemetett papírgalacsinok (hungarocell?) lapok.
A "fotós" árnyékának körvonala nem éles, tehát légkör van, a fény szórt.
A 38-as szám a kép alján. Mikor került oda?
Lábnyomok a holdautó kerekei között, a kerekek vonalában, miközben a kerekek semmi nyomot sem hagytak.
A homok szóródik, tehát pillanatfelvétel.
Úgy tűnik, a fény jobbról felülről jön, ehhez képes a fotós árnyéka fals.

Első ránézésre. Bár lehet, itt-ott tévedek. Több idő kellene hozzá.
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.08.27. 06:15

Ezt a felvételt csak a megelőző képpel (AS15-85-11470) együtt érdemes elemezni. Azon jól látható, hogy Scott már
bent ül a roverben, de még nem indult el. A következő képen viszont a kerekek már megtettek egy negyed fordulatot.
Még elég lassan, hogy a homok kicsoroghasson a rácsok közül.
A két felvétel között az operatőr kettőt hátra, egyet balra lépett.
A hiányzó keréknyomokra egyszerű a magyarázat. Sokkal könnyebb volt a rovert két oldalról megemelve
irányba fordítani, mint leírni vele egy kört. (A hátramenet nem volt beépítve.) Erről árulkodnak a lábnyomok.
Ezt a trükköt egyébként máskor is eljátszották.
Scott nyilván a túloldalról szállt be, mert nem akart a ülésen átmászni. Így az előtérben látható nyomok
egyértelműen Irwin-tól származnak, aki a fotózás kedvéért néhány lépést visszahátrált.
Megfigyelhető, hogy a rover előtti páros jóval mélyebb a többinél, mivel ott még emelgette a járgányt.
A kis füzetecske a kottatartón pontosan a leszállóhely térképe, kinagyítva felismerhető.
Más furcsaságot nem látok a képeken.
Csatolmányok
AS15-85-11470_AS15-85-11471.jpg
AS15-85-11470_AS15-85-11471.jpg (213.32 KiB) Megtekintve 3935 alkalommal.
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.08.27. 06:25

"A fotós árnyékának körvonala nem éles, tehát légkör van, a fény szórt."
Laci, ezt a kijelentésedet nem ártana mégegyszer átgondolnod.
Hallottál már az árnyék, félárnyék elnevezésekről? Szerinted a Nap pontszerű fényforrás, vagy kiterjedt?
"A homok szóródik, tehát pillanatfelvétel."
Laci, ez miért furcsaság a számodra? B-idővel kellett volna fotózniuk?
És a "fals" árnyékokról inkább ne is beszéljünk. :)
no avatar
User

horpad

Szerző: horpad » 2010.08.27. 06:44

A megvilágításban én sem látok semmi rendellenességet.
De azért örülök, hogy a hiányzó szelepek nem kerültek említésre. :D
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2010.08.27. 10:00

A bal oldali kerék jobbra előre vet árnyékot, a lefelé néző kamera pedig balra és hátra - hozzá képest.
Nem, csak gumikerekes változatok voltak...
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.08.27. 12:23

Yup!
Már elfogyott a köröm a kezeinkről. Most kezdtük egymás lábát rágni. :)
Yup, ne csigázz tovább minket! Mik azok a furcsaságok!?
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
994

Szerző: yupiter » 2010.08.27. 13:50

:D :D
Ajjajjjjj...
nem számítottam ekkora sikerre.. :D :D
Jól felkavarodott az állóvíz... :lol:
Úgy tűnik, a kedves fórumtársakat a Hold izgatja leginkább, no meg az Apollo képek.
Phobos, ronda voltál Gabeval...
Laci, szerintem az árnyékok teljesen jó irányúak. Nézd meg a Horpad által betett megelőző képet és a szóbanforgó képet. Az előző képen a fotós gyakorlatilag a kép optikai tengelyében áll, és a Nap a háta mögül süt, az árnyékok ennek megfelelően gyönyörűen hozzák a szimmetrikus perspektivikus torzulást.
A szóbanforgó fotó optikai tengelye és a Nap szöget zár be egymással, kb. úgy, ahogy Horpad becsülte, meg ahogy mások is leírták: a Nap kissé jobbról-hátulról süt. Ennek megfelelően a fotós vetett árnyéka az optikai tengellyel kb. 20-25 fokot zár be, azaz a képen a kép balszélével csaknem párhuzamos (lyen a kétdimenziós leképezés!). A rover láthatóan nem merőleges az optikai tengelyre, a jobb első kerek távolabb van a kamerától, mint a bal hátsó, ezért láthatod úgy, hogy a rover balfelén és jobbfelén levő tárgyak nem egyfelé vetik az árnyékot (a perspektívapont valahol a kép balszéle felé a végtelenben van). Ilyen torzításokat csinál a kétdimenziós leképezés.. :)
Gabe fölsorolt egy csomó dolgot, én azokból csak két dologra figyeltem föl:
- a rover éppen elindul, és a kerekei közti tér össze van taposva, keréknyom nincs
- a kép bal alsó sarkában két kábel látható .
Laci írt holmi hungarocell-gyanús műanyag darabokról, azt én is furcsának találtam, már csak azért is, mert a rover bal hátulja mögött látható fehér valami határozottan egy flakon formájú tárgy, a rover alatt levő cucc formája nem emlékeztet engem semmire. Mindenesetre furcsa, hogy ott vannak, mik lehetnek azok? Egyáltalán nem köveknek látszanak.
Az, hogy a rovernek nincs keréknyoma, az nem teljesen igaz, mert a jobb első kerék mögötti területen látható valami, ami keréknyomra emlékeztet. Kb. 1/4 fordulatnyi keréknyomot kell látni. Úgy tűnik a kép alapján, hogy éppen elindulóban a jármű. De hogy került oda?
Amit Horpad fölvetett, hogy felkapta a két űrhajós, és megfordította , az ugyan fizikailag kivitelezhető, mivel a Holdon mindössze kb. 350 N a súlya (gyengébbek kedvéért: 35 kiló), ami meg sem kottyan két felnőtt embernek. Ezt a magyarázatot én több okból nem tartom igazán elfogadhatónak:
- az űrhajós ruházatot, de legalábbis a kesztűjét könnyen megsértheti, ami az űrhajós végét jelentheti, szóval nagyon kockázatos
- a rovert csak oldalt középen lehetett elvileg megfogni (eléggé lehajolva), meglehetősen rossz fogással, pláne a nem igazán cipelésre kiképzett szkafander kesztyűben (elég vastag cső van oldalt)
- a rovert középen fölemelve teljesen valószínűtlen, hogy ki volt egyensúlyozva, mivel láthatóan nem szimmetrikus szerkezet, amellett az akkumulátorok helyzete sem segített a kiegyensúlyozásban. Azaz felemelés után szerintem inkább vonszolni lehetett volna, és nem felkapva arrébb tenni. Vonszolásnak nyoma nincs.
- teljesen értelmetlen lenne felkapni és úgy megfordíteni a rovert ( speciális helyzetet kivéve), mivel a meghajtási és kormányzási tulajdonságai lehetővé tették, hogy egy 3 m-es sugaró körben (azaz gyakorlatileg a saját hátsó kereke körül) megforduljon. A képeken nem látszik semmi olyan tereptárgy vagy terepalakulat, ami ezt megakadályozta volna.
Ami engem leginkább meghökkentett, az a kábelek. A képen látható kábeleket ELTEMETTÉK. Nem csak egyszerűen rátaposgattak, rárúgogattak némi port, hanem számomra elég egyértelműen látszódóan el vannak temetve. Sőt, inkább azért látszanak ki a képen, mert ott egy-két lábtopogás elrugdalta fölülük a rájuk dobált talajt. Érdemes megnézni, hogy sehol a képen nem bukkannak elő a felszínre a kábelek, márpedig, ha eltemetés nélkül csak úgy a felszínre dobva lettek volna, akkor a véletlenül rájukrugdalt porból egyszercsak előbukkannának. Én nem olvastam olyat, hogy az űrhajósok egyik fontos feladata lett volna a holdkomp és a mérőállomások közti kábelek talajba fektetése és eltemetése. Erre szerintem sem idejük, sem szerszámuk nem volt. ..És jó hideg fröccsük sem, amivel a jól végzett kubikos munkát jutalmazták volna... :D
Szóval, ki temethette el a kábeleket, és miért?
no avatar
User

Phobos

Szerző: Phobos » 2010.08.27. 19:03

Na, ezt itt elfelejtették eltemetni:
http://history.nasa.gov/alsj/a15/AS15-85-11469HR.jpg
ap15_11469.jpg
ap15_11469.jpg (89.82 KiB) Megtekintve 3835 alkalommal.
no avatar
User

macinista

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
104

2010.02.24. 21:29

Nagyvenyim

Szerző: macinista » 2010.08.27. 21:53

Sziasztok!

Az Apollo programok keretében kihelyezett mérőkészülékek (ALSEP) egységeit kábelekkel (energia+adat) kötötték össze az ALSEP központi egységgel.
Pl. az Apollo 15 ALSEP vázlata:

500px-Apollo_15_ALSEP.svg.png
500px-Apollo_15_ALSEP.svg.png (29.37 KiB) Megtekintve 3823 alkalommal.

, de itt megtaláljátok az összes ALSEP leírását:

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Lun ... ts_Package

Telepítés során ezeket a kábeleket lefektették a felszínre.
Hogy betemették-e? Nem hiszem. Ha Yupiter által belinkelt képet kinagyítjuk és kicsit javítunk a kontraszton,
látható, hogy ez egy kábelhurok:

Picture.jpg
Picture.jpg (168.23 KiB) Megtekintve 3823 alkalommal.

A hurok mögött mintha lábnyom lenne látható, talán valamelyik űrhajós rátaposott a hurokra, ezért került 'hold' alá.
Azok az ismeretlen tárgyak a Rover alatt és mögött talán az ALSEP egységeinek a 'csomagoló anyaga' vagy valami más szemét.
Több video felvételen is látható, hogy szórnak szanaszét minden nem kellő dolgot az űrhajósok (nem egy környezetvédő magatartás :-) ).
Itt egy távlati kép, mi minden szemetet is hagytak maguk mögött:
http://history.nasa.gov/alsj/a15/AS15-88-11947HR.jpg

Számomra inkább az a rejtély, hogy mi lehet az a szögletes árnyék a fotózó űrhajós gömbölyű sisakjának árnyéka fölött.
Csak ezen a helyszínen látható ilyen árnyék, máshol mindenütt gömbölyű a sisak árnyéka...
ElőzőKövetkező