A hétköznapi problémák fóruma! Bármi ami a többi fórumba nem illik, azt ide írjátok!

Jó és Rossz

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

2005.07.09. 00:53

Pécs

Jó és Rossz

Szerző: Gabe » 2008.11.17. 11:48

Sziasztok!

Mi a jó és mi a rossz?
Ki dönti el?
Mi alapján dönti el?

Ami nekem jó, az lehet neked rossz.
Szerintem abban egyetérthetünk, hogy a gyilkosság, az élet elvétele rossz.
Miért?
Mert ezt diktálja a lelkünk.
De mi van azokkal akik azt mondják, hogy gyilkolni jó?
Nekik is igazuk van?
Ha nincs, miért nincs, ha igen akkor miért?

Valami azért rossz mert a törvény tiltja, vagy mert anyu azt mondta?

Mostanában sokat hallani a pedofiliárol. Tudom erős lesz, de megkérdem, biztos, hogy bűn?
Tudom lesz erről vita, ezért direkt nem fogalmazom meg a kérdést alaposabban, mert tudom, hogy sokan mi alapján fognak válaszolni.

Szeretném, ha elgondolkoznánk azon, hogy mi alapján ítélünk, hogy alakul ki bennünk a jóról és rosszról alkotott kép, és hogy mi van rá hatással?!

Gabe
"Nektek embereknek szemeitek vannak, hogy lássatok, és mégsem láttok semmit"
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Re: Jó és Rossz

Szerző: Laca » 2008.11.17. 12:41

Szia Gabe!

Téged is látni? :D
Mi a jó és mi a rossz? Az a rossz ami természet ellenes, amit magamnak és a gyerekemnek se kívánnák. Nem szeretném hogy megöljenek , ezért én sem ölök meg senkit. Nem szeretném ha a gyerekemet agy pedofil molesztálná, tehát én sem teszem.
Aki gyilkol és kiskorúakat megront az beteg ember, erre nincs semmilyen mentség, bármit is diktál a lelke! Akinek ilyen és hasonló vágyai vannak az bolond. Miért? Azért mert ha egy kiskorúval kikezd valaki az visszaél a gyerek gyengeségével és tapasztalatlanságával! Nem véletlenül van korhatár, hogy mikortól felnőtt valaki. Az más kérdés hogy valóban 18 évtől érett e a fiatal, vagy már előbb is az, ez más nemzeteknél főleg természeti népeknél másként van. Aki öl vagy erőszakol az visszaél a másik gyengeségével vagy bizalmával. Sem törvény sem az anyu a lényeg hanem az iratlan törvény ami számít itt, kellene hogy számítson! A törvények nem tartanak vissza senkit különösebben, amikor még volt halál büntetés akkor is öltek, mindig lesznek önkényes minden természetes rendet felrúgó "emberek"! Mi van rá hatással? A környezet, a veleszületett hibás gén, az egyén ha sok rossz éri hajlamos idővel maga is rosszá válni, amit lát otthon amíg gyerek, vagy a kapzsiság ami ölésre késztet. stb.
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

2005.07.09. 00:53

Pécs

Szerző: Gabe » 2008.11.17. 13:17

Szia!

Nos, miért gondolod így?
Mi az ami miatt így gondolod?

Lehet hülye kérdés, de meg van az oka.
Ugyanis szerintem, hogy mi a rossz és mi a jó azt a társadalom neveli belénk. A biblia, a 10 parancsolat, a szülők és sok más információ ami alapján az ember megtanulja, hogy mi helyes és mi nem.
De mi van akkor ha egy másik társadalomba születik valaki, ahol másak a törvények, mást tanít a vallás. Ott az emberek nem fogják azt gondolni, rossz az ha, ha "jogosan" ölsz, vagy kiskorúval lép házastársi viszonyba. Ők ugyan olyan bután pislognak ránk mint mi ránk és egymás társadalmát, felfogását bíráljuk és elindulunk a hadseregünkkel felszabadítani a kiskorú menyasszonyokat.
És akkor kinek lesz igaza?

A pedofiliát direkt azért vetettem fel mert erős indulatokat szül és berögzött dolgok alapján elitéljük.
Ugyanis ha a pedofília szóbakerül mindenki egyből erőszakra és kizsákmányolásra gondol. (Ami sajnos az esetek döntő részében így is van)
De minden oldalról körbe kell járni a dolgokat.
Előre leszögezem, nem vagyok pedofil és nem akarom mentegetni a pedofilokat, eszem ágába sincs!!!

Én az erőszak minden formáját elítélem, főleg ha gyerekekkel erőszakoskodnak!

Na most, valakik kitalálták, hogy egy ember csak 14 éves kora után létesíthet nemi kapcsolatot.
Nem ritka, hogy egy 13 éves lány egy 15 éves fiúval jár és lefekszenek egymással (bármilyen meglepő, nem ritka eset).
Erre jönnek a rendőrök és a srácot elpakolják a javítóba.
Nem történt erőszak, mind a ketten akarták, és mind a kettejüknek jó volt!
Mégis a felnőttek és az emberiség 75% azt mondja, hogy rossz amit tettek és bűn!
Vajon miért?
Tényleg rosszat tettek?
Ki szerint?
Ha ők nem láttak benne semmi rosszat, akkor miért rakták börtönbe a fiút és miért ítéli el őket (főleg a fiút) mindenki?
Persze ez a példa fiatal korúakról szólt, de mindennapos eset, ráadásul a társadalom és a törvény szempontjából ez is pedofília.

Dilemma a gyilkolással kapcsolatban.
Megölöd a gyilkost, mert embert ölt, de te nem vagy bűnös mert gyilkost öltél?
Hmm...

A bűn, a jó és a rossz, mind az ember által kitalált dolgok.
A természetben nem áll fenn ez a kettős mérce, alapjában se bűn, se jótett nem létezik, csak a mi megítélésünk az egész.

Hisz az oroszlán nem fog azon sopánkodni, hogy bűnt követett-e el azzal, hogy széttépet és elevenen megevett egy gazellát, vagy azon, hogy meggyilkolta a rivális hím utódait.

Vagy ahogy a csimpánz sem fog azon sopánkodni, hogy lehet nem kellett volna az egyik anyukával közösülni miközben a kicsi a hátán volt és végignézte az egészet. Nem fog azon gondolkozni, hogy rossz-e ő azért mert homoszexuális, és nem közösítik ki ezért a csoportból.
Sőt, a kölykök sem aggódnak azon, hogy fiatal koruk ellenére korabeliekkel, sőt idősebbekkel kikezdtek.
És az idősebbek sem csinálnak problémát a fiatalokkal való szexuális viszonyból.
Ezeket az állatos példákat azért mertem fölhozni mert tudom, hogy így megy, és aki nézi a NATGEO, vagy egyéb ismeretterjesztő csatornákat az tudhatja ezeket.

Szóval míg embereket elítélünk és legyilkolunk, börtönbe rakunk, szent meggyőződéssel, nem árt tisztázni magunkkal, hogy mi alapján döntjük el a jó és rossz kérdését.

Gabe
"Nektek embereknek szemeitek vannak, hogy lássatok, és mégsem láttok semmit"
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2008.11.17. 14:28

Gabe ezért írtam azt hogy más kultúrákban máshogy van. Első sorban a vallás az ami befolyásolja a törvényeket minden országban. De nem vagyunk állatok, tudom hogy a majmoknál is így van, az oroszlán pedig nem fog káposztát enni. :mrgreen: Az ember kéjből öl sokszor, vagy anyagi haszonért, ritkán felindulásból. Az is gyilkos aki gyilkost öl, de ilyenek a törvények abban az országban. Az ősember nem nézte hogy hány éves a lány vagy a fiú, szaporodtak és kéjelegtek.
Én szerintem ez jó érzés dolga mindenféle törvény és tanítások nélkül is. Persze ha egy mondjuk rá kultúrember olyan helyzetbe kerül akkor vadállattá képes változni, mint amikor lezuhant egy repülőgép a havas hegyekben és a halottakat megették. Vagy egy lakatlan szigetre kerül nem biztos hogy befogja tartani a "civilizációs" törvényeket.
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
User

sheriff

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
860

2006.02.11. 17:15

Szerző: sheriff » 2008.11.17. 19:37

Egy egységes közösségben kialakult etikai normák szerint születik meg bizonyos irányelvek szerint a jó és rossz megitélése.
Ez a megitélés függ: kultúrától, az adott emberi közösség fejletségi szintjétől.

Az ókori rómában elfogadott volt a homoszexualitás és a pedofília is.

A középkor folyamán megmaradt nyíltan a pedofília. ( apródok, cselédlányok )

Az állatvilágban ez a emlősöknél, kiemelten a főemlösöknél a mai napig mindennapos dolog.
Csak ezeket a filmeket ritkán és burkoltan vetíti a média.

Csak ha már ezt a témát is említetted.
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

2008.02.07. 11:46

Szerző: Tyrael » 2008.11.26. 20:39

Minden rossz ami arra törekszik, hogy az alkotást elpusztítsa. A közjavakat amik szebbé teszik az életet. És mindenképpen rossz nem csak az én szemszögemből...
Persze a rossz is tudja hogy ez rossz, de az ösztön, vagy az agybaj ami vezényli nem tudni miféle eredetű...

:)
no avatar
User

Wikh

Szerző: Wikh » 2009.02.20. 13:09

"Hogy mi jó, csak nézőpont kérdése!" - "Good is a point of view."
(Star Wars III - Palpatine kancellár)
no avatar
User

izabella

Szerző: izabella » 2009.02.20. 13:26

A jó és a rossz etikai kérdés és csak a Lét Egyetemessége szintjén válaszolható meg objektivan.
User

Valka

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
939

2008.04.29. 18:50

Szerző: Valka » 2009.02.20. 14:47

ezt tök jól megfogalmaztad. nem is kell ide több duma! :)))
a bűntudat nem helyettesíti a tudatosságot!
no avatar
User

izabella

Szerző: izabella » 2009.02.21. 11:49

A Biblia szerint az édeni lakost figyelmeztette Isten : A JÓ ÉS A ROSSZ MEGKÜLÖNBÖZTETÉSE fájáról ne egyél mert meghalsz ! Mi következik ebből ? Hogy a bölcsesség KÖZÖS,egyetemes,mondhatni köztulajdon. Erről juthat eszünkbe a kereszténység kilenc karizmája,amelyek között ott van a bölcsesség is,ez egy ÉGI csodaképesség. Az okkultizmusban emlegetett Szentemberek,Mesterek sem intellektuálisan értelmesek,hanem INTUICIÓ,IHLET,MEGVILÁGOSODÁS által vagyis automatice. A bölcsesség vagyis a jó és a rossz helyes,etikus megkülönböztetése az nem lehet lenti,emberi és gondolkodásos.A mi eszköztárunk roppant sok selejtet termel,ezt nem lehet elkerülni.
Ebből nem az következik hogy fejezzük be azonnal a spekulálást,hogy ne tanuljunk meg ilyesmi.Hanem hogy legyünk tisztában a korlátozott hatékonysággal. A gond-ól-kód-ás révén földi szinteken el lehet vergődni itt helyénvaló,de etikai és szakrális magasságokban már alkalmatlan !
no avatar
User

vorenal

Szerző: vorenal » 2009.03.30. 19:17

érdekes kérdés mi a jó vagy mi a rossz. valószínűleg ilyen nincs. Viszont van irígység féltékenység félelem. Hatalomvágy fontoskodás stb.
Ahhoz hogy valami éljen egy másik élőlényt el kell pusztítani és az ő testének az anyagát hasznosítani hogy élj. Halál nélkül nincs élet. A növények a már halott élőlényekből teszik ezt (föld humusz) plussz fény. Minden ember naponta több millió életet pusztít el. Rengeteg baktérium pusztul el bennünk. Érdekes amikor egy élőlény elpusztít egy másikat testi épsége érdekében az rossz. Esetleg azért öli meg mert éhes. Az embereket hasonló dolgok irányítják. Főleg a biológia ösztön (libidó), fajfenntartás félelem és a hatalomvágy, talán idesorolható a kiváncsiság is ami abban segít bennünket hogy amit megismernük felfedezünk ezáltal jobban tudunk alkalmazkodni a társadalomba és a világba.
Hatalomvágy ( a dominánás hím versengése lásd politika, háborúk). szóval érdekes kérdéskör az biztos. hogy mi a jó és mi a rossz talán ilyen nincs is.
User

Valka

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
939

2008.04.29. 18:50

Szerző: Valka » 2009.06.19. 02:50

szerintem a rossz az maga a rosszindulat. minden jóindulatból és rosszindulatból elkövetett cselekménynek vannak jó és rossz hatásai is egyben, mert a dualitás mindenre érvényes. alapvetően minden tett két mozgatórugóra eredeztethető vissza, az egyik a szeretet, a másik annak ellentétpárja, (nem a gyűlölet) a félelem. nekem meggyőződésem, hogy a rosszindulat a félelemből fakad, így talán maga a félelem az ami rossz és a szeretet az ami jó. függetlenül attól, hogy egy tettnek mik a következményei, vagy látszólagos következményei - hiszen ha valami közvetlenül érint minket, azt teljesen szubjektíven ítéljük meg - az számít, hogy milyen indíttatásból követték el. sőt továbbmegyek; erősen valószínűnek tartom, hogy a tisztán szeretetből elkövetett tettek csak azáltal vonnak maguk után kedvezőtlen eseményeket, ha valaki azt szándékosan maga ellen fordítja. ugyanakkor a félelemből fakadó cselekedetek képesek kedvező fordulatot hozni, ha a következményeket megélők bátran és az egyetemességet szem előtt tartva értelmezik és reagálják le a történéseket.
sok értelmezése létezik a szeretet szónak és sajnos eléggé el is bagatellizálódott már a köztudatban. de aki tényleg tudni akarja, hogy mi is az valójában, az merüljön el a félelmei legmélyebb bugyrába. képzelje el, hogy azok nem léteznek, (mert csak rajtunk múlik, hogy léteznek-e vagy sem) számolja fel mindet! ha már nem félsz semmitől megtapasztalod a szeretetet, mert az mindig is ott volt, születésedtől kezdve, csak a félelmeid eltakarták. a szeretet a világ kohéziója, ami minden létezőben megnyilvánul. a félelem pedig csak káprázat, a legfőbb hazugság, a hazugság pedig az eredendő bűn - ami megfertőz mindent, amit elér.
a bűntudat nem helyettesíti a tudatosságot!
User

VálóczySzyl

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
3

2010.08.14. 19:27

Veresegyház

Szerző: VálóczySzyl » 2010.10.03. 17:30

Én úgy érzem, minden jó, lélekből való, és minden, ami fizikai ösztön és szükségben él, az a másik fele. A jó és a rossz kutatása olyan, mintha Istent ebédre hívnánk. Minden kérdésre csak is bennünk lehet a válasz. Isten saját képére formálta az embert, tehát az embernek legbelül ezt is tudnia kell. Az az ember, aki nem képes alázattal lenni saját maga és a világ előtt, minden jót maga mögött hagy, s mindez saját választása. De élete utolsó lélegzetvételénél újra dönthet.
no avatar
User

zapo

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
1

2011.01.12. 13:56

Hevesaranyos

Szerző: zapo » 2011.02.04. 03:06

Jó és rossz - döntés
Az igazából a szabad akarat, hogy eldöntse mindenki, mit tesz, mit választ, aztán ha a lelkiismeretével megvizsgálja, általában kiderül, hogy jó volt-e vagy sem. De több oldalról eldöntendő kérdés ez.
Lehetnek következményei, ezekből is le lehet vonni a tanulságokat, mit nyersz vele, vagy veszítesz? Ugyanakkor másra is gondolni kell, mert az ember nem egyedül él a Földön.
Lehet e valami nem is jó, nem is rossz?
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

2011.03.28. 01:09

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2011.12.03. 04:06

Én inkáb úgy tenném fel a kérdést,hogy:
Mi helyes, és mi helytelen?
Ha filozófiailag nézzük, a jó és a rossz létezése szűkségszerű. Ha bármelyik megszűnne,a másik is értelmét vesztené,hiszen a jó csak a rosszhoz képest lehet jó,és forditva. Vagyis mindegyik léte egymástól függ.
Társadalmi szinten nagyrészt relatív,hogy mi a jó és mi a rossz. Jó az,ami támogatja az adott közösség zavartalan ''működését'',rossz az,ami gátolja.Ezek diferenciálását a mindenkori törvényakotók hozzák létre.
Egy szélsőséges példa: Nyereségvágyból ölni rossz,bűnos dolog. Önvédelemből ölni megengedett,és elfogadható.
Nem tudom kitől való az alábbi idézet,és lehet nem is pontos,de a globális vezetők moráljára nagyon jellemző:
Ha néhány embert ölsz meg,akkor gyilkos vagy,ha milliókat,akkor hős.
Török Zsolt
no avatar
User

Light

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
9

2011.09.21. 19:53

Szerző: Light » 2011.12.03. 13:22

én véleményem:
az hogy minden relativ vagyis nézőpont kérdése.
pl.: műtét a gyógyulás. gyereknek fájdalmat okozol hogy meggyógyuljon. vagyis gyerek nézetéből rossz hogy fájdalommal jár de jó hogy megyóggyul.
pusztitasz a teremtésért.
attól függ honét nézük a dolgokat.
no avatar
User

pelgrim

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
10

2014.05.21. 21:48

Szerző: pelgrim » 2014.06.15. 19:02

A jó és a rossz fogalma az emberi tudat hajnalán jött létre, mikor az ember látni kezdte az összefüggést tettei és azok következményei közt, bizonyos tettek kellemetlen, hátrányos következményekkel jártak, azok lettek a bűnük, a rossz cselekedetek. Hasonlóképpen történt a jó cselekedetekkel. A fogalom később kiterjedt más dolgokra, eledelre, majd tárgyakra, emberekre. E fogalomra alapul a bibliai bűnbeesés története is. A Paradicsom vagy az Éden kert valójában az emberi tudat állapota mielőtt az ember személyes öntudatra tett szert, az az időszak, mikor még nem látta ezt az összefüggést, mikor az ember még nem volt tudatos saját személyes halandósága felől. Az ember látta társait meghalni, de saját halandósága még nem tudatosult benne.

Létezik egy kritérium amiről azt gondolom, hogy az ember tudata mélyén jelen volt már az én-tudat hajnala előtt azaz már a tudat paradicsomi vagy édenkerti állapotában, vagy még korábban, és ez még ma is megbízható. Ez az ismérv a jót jó közérzettel ismerteti az emberrel, a rossz pedig mindig valami tévedést, veszteséget, stb. tartogat a háttérben.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

2005.05.05. 10:44

Szentes

Szerző: aranylaci » 2014.06.16. 08:41

Az erkölcs és erkölcstelen, a jó és rossz fogalma kultúra- és szokásrendszer függő. Ráadásul olykor elég gyorsan változhat is.

"Indiánt ölni nem bűn, hiszen nincsen lelke"....
Vagy lást Talmudban ugyanez és igen részletesen kifejtve a "goj", azaz nem schultz népességre vonatkozóan. A rablásra, a gyermekek elleni szexuális erőszakra, és nagyjából minden egyébre.