A hétköznapi problémák fóruma! Bármi ami a többi fórumba nem illik, azt ide írjátok!

A földiélet kialakulása.

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

no avatar
User

Blase Von B

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
84

2008.02.13. 21:41

Pécs

Re: A földiélet kialakulása.

Szerző: Blase Von B » 2009.03.20. 19:52

elnézést .... ha biologiai evolúciba nem is firkáltak bele a technologiaiba 99.9% h belefirkáltak sztem ... de majmos sztori is sántít de ezt még nagynehezen betudom fogadni.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

2005.05.05. 10:44

Szentes

Szerző: aranylaci » 2009.03.20. 20:15

Kedves Xmes!
El kellene olvasni, amit javasoltam. Azért tettem, mert érdemes.
Az "okság törvénye"' emberi találmány. A valóságban erősen korlátozott a létezése.
Továbbá, dolgok nem jönnek létre a "semmiből". Pontosabban "semmiből" sem jönnek létre, csupán átalakulnak. Tehát nem volt kezdet, miként vég sem lesz. Ez az egyetlen logikus és BIZONYÍTHATÓ állítás. Természettudományos alapon is, nemcsak logikain.
no avatar
User

Tarka

Szerző: Tarka » 2009.03.21. 15:36

Kedves Aranylaci!
Tudom, hogy nem illik a házigazda orra alá dörgölni, hogy poros a lámpabura, de az utóbbi hsz-od kiverte nálam a biztosítékot.
Kb. olyan mint az az okoskodás: Isten már pedig nem létezik, és az anyja amúgy is prosti volt.
Az "okság törvénye"' emberi találmány. A valóságban erősen korlátozott a létezése.
Továbbá, dolgok nem jönnek létre a "semmiből". Pontosabban "semmiből" sem jönnek létre, csupán átalakulnak. Tehát nem volt kezdet, miként vég sem lesz. Ez az egyetlen logikus és BIZONYÍTHATÓ állítás. Természettudományos alapon is, nemcsak logikain.

Ezt javaslom újbóli átolvasásra!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tarka 2009.03.21. 15:46-kor.
no avatar
User

Tarka

Tudomány és áltudomány

Szerző: Tarka » 2009.03.21. 15:43

Vendégként hoztam csekélyke ajándékot.

Tudomány: kategorizált tudományos ismeretanyag.
Attól tudományos, hogy az abban foglalt állítások, megállapítások tényszerűen igazoltak, igazolhatók, kísérlettel megismételhetők, további kutatásokkal alátámaszthatók. Tudomány = tudjuk hogy úgy van, hogy igaz, a valóságnak megfelel, ezért az adat hasznavehető, megbízható, ha abból indulunk ki, nem fog csalódás érni. (pl. tudományos tény a gravitáció létezése, a megbetegedések kétszakaszúsága, stb.)

Áltudomány: ténynek kikiáltott feltételezésgyűjtemény.
Ha az egyik megállapítása nem stimmel, írnak rá egy másikat, ami tovább elfedi azt, hogy az nem igaz. Innentől kezdve nem is beszélhetünk tudományról, inkább téveszméről, tévedésről. Ha "nagy tömegek igaznak fogadnak el valamit de az bizonyít(hat)atlan" akkor az már a mítosz fogalmát meríti ki. A mítosz "nem tudományos", vagy "áltudományos" mert az abban foglalt állítások, megállapítások nem igazoltak () tényszerűen nem igazolhatók, kísérlettel nem megismételhető, a további kutatások ellentmondanak a korábbi szemléletnek.
no avatar
User

Xmes

Szerző: Xmes » 2009.03.21. 16:27

aranylaci írta:El kellene olvasni, amit javasoltam. Azért tettem, mert érdemes.

Szép napot!

Higyje el, megtettem. De nekem nem volt elég megyőző. Ha az lenne, elfogadnám.

"Az "okság törvénye"' emberi találmány. A valóságban erősen korlátozott a létezése."
Nem ez egyszerű logika (Vagy a logika emberi találmány?). Na és persze tapaztalat. Mindennek amivel találkozott az emberiség, volt kezdete. Pont az élet és az Univerzum lenne kivétel? Miért lenne?
Ezt a korlátozást kérem fejtse ki bővebben. Mi vagy ki korlátozza, hogyan, és miért?

"Továbbá, dolgok nem jönnek létre a "semmiből". Pontosabban "semmiből" sem jönnek létre, csupán átalakulnak."
Rendben, tegyük fel, hogy így van. De akkor hogy került elő/ide az a bizonyos eredeti dolog, ami átalaklut? Azt meg hogy mindig volt, természetesen most sem fogadom el válasznak, mivel nem logikus, és a tapasztalatoknak is ellent mond.

"Tehát nem volt kezdet, miként vég sem lesz. Ez az egyetlen logikus és BIZONYÍTHATÓ állítás."
De hogyan lehet ezt bizonyítni? És mitől logikus ez? Mert nekem nem tűnik logikusnak. Mivel valahogyan mindennek bele kellett kerülnie a létezésbe. Ha nem került bele, logikius, hogy nem is létezik.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2009.03.21. 18:28

"Ismétlés a tudás anyja".
no avatar
User

Necroville

Szerző: Necroville » 2009.03.22. 19:18

Kedves Xmes,

A probléma szerintem itt az hogy ön nem tud elvonatkoztatni az időtől. Mint ahogy azt már korábban én is leírtam itt, az idő viszonyított, és csak a mi környezetünkben használható jelenlegi "formájában". Így tehát az időtől elvonatkoztatva kell vizsgálni, azt hogy mi "volt", ez az ami nekünk embereknek nem nagyon megy még. Hisz ha azt mondom hogy százezer-milliárdszor ezermilliárd évvel ezelőtt mi volt, nem tudom, mert akkor nem voltak meg azok a mozgások ami alapján mi MOST meghatározzuk az időt, tehát a feltevés, hogy egyáltalán létezett olyan, hogy "százezer-milliárdszor ezermilliárd idővel ezelőtt", nem logikus, mert az időt nem lehet egyetemesen mérni, csak a mi, mostani skálánkkal, és régen, más viszonyok közt nem valószínű hogy létezett a mai értelemben vett idő. Az idővel kapcsolatban az emberek nagy részének csak feltevései vannak, és szerintem ez így jó, mert maga az idő használata is logikátlan és korlátozó hatású - hisz nehéz vagy lehetetlen elvonatkoztatni tőle -. Szerintem az az akadály, hogy logikusan nem lehet kezelni, vagy megmagyarázni az időt mint "jelenséget", de legalább próbálkozik az ember, és ha más nem, heurisztikus módon csak meglesz majd a felfogható magyarázat.

Bocsánat, hogy megint az idő irányába viszem a beszélgetést, de szerintem ez az az akadály amitől látásunk "ködös" a témában, és ha nincs ez az akadály, talán látjuk, hogy értelmetlenné válik a teremtés, az élet létrejötte, "a létezésbe való bekerülés" mert a dolgok és élet már volt mikor mi bevezettük az időt az egyenletbe.Az idővel próbáljuk visszafelé magyarázni a dolgokat, és ami nem passzol az időhöz, azt elvetjük. Lehet hogy az idő nem megfelelő eme dolgok vizsgálatához, épp ezért idő nélkül kell vizsgálnunk mindent.

Üdv,
Nec
no avatar
User

omif

Szerző: omif » 2009.03.23. 07:42

Az idővel kapcsolatban:Mit tudunk mi földi lények az idő utazásról????
Egyáltalán létezik vagy csak a fantáziákban van??
Valamilyen bizonyiték van rá ,hogy idő utazás létezik???
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2009.03.23. 08:15

Idő - fizikai értelemben - nem létezik. Tehát nem lehetett "kezdete" sem, miként "vége" sem lesz.

Utazni sem lehet benne. Amit lehet tenni, az annyi, hogy a tárgyakra rakodó (szuperponálódó) információ-halmazt kiolvassuk. Ez nem "időutazás", hanem olyasmi, mint egy filmfelvétel megtekintése. Igaz, 3D-ben és teljes érzékeléssel.

Periodikus mozgásokat hasonlítunk össze, emberi lépték szerint. Ezt nevezzük időnek.
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2009.03.23. 10:16

"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

2008.02.07. 11:46

Szerző: Tyrael » 2009.03.23. 18:27

Üdvözletem!

Szerintem lehetséges az időben utazni olyan formában, hogy az egy adott energiaszinten megtörtént események rezonanciaszálát elővesszük. Mert érdekes amit Laci ír, hogy idő fizikai értelemben nem létezik és igaza is van, hiszen nem megfogható dologról van szó. Míg az energiával tudunk mit kezdeni így az adott energiában megtörtént adott "időben" lévő esemény visszanézhető szerintem. Érdekes dolog ez, hogy időben semmi semmi sem változik gyakorlatilag, csak mi építettük a történések köré az idő fogalmát, hogy tudjunk vele mit kezdeni. Így lehet a sejtöregedés is. Hiszen egy adott életciklusig,állt. 30 év a sejtek zömében osztódnak és nem pusztulnak, míg 40 fölött lassan átbillen a mérleg. Ezek belénk vannak kódolva. Hogy a mi értékrendszerünk vett időosztásban ez x év, míg aki megalkotott bennünket annak ez egy ciklus. Tehát ha 30 éves korunkig aktívan osztódnak a sejtek, akkor képesek lennének azután is. Csak a korlátozó "algoritmust" kellene kiiktatni. Mivel a szervezet folyamatosan újuló dinamikus és nem statikus rendszer így az "örök" élet nem kizárt dolog. Azonban a genetikában annyira nem vagyok otthon, sőt szerintem a tudósok sem, hogy tudják ez a jelenlegi ciklus vajon bölcsen így van lekorlátozva az esetleges mutációk, degenerálódások megfékezésére vagy tudatosan ki lett iktatva, hogy egy kissé tudjuk hol a helyünk.

Üdvözletem!
no avatar
User

Xmes

Szerző: Xmes » 2009.09.26. 10:44

aranylaci írta:Idő - fizikai értelemben - nem létezik. Tehát nem lehetett "kezdete" sem, miként "vége" sem lesz.

Utazni sem lehet benne. Amit lehet tenni, az annyi, hogy a tárgyakra rakodó (szuperponálódó) információ-halmazt kiolvassuk. Ez nem "időutazás", hanem olyasmi, mint egy filmfelvétel megtekintése. Igaz, 3D-ben és teljes érzékeléssel.

Periodikus mozgásokat hasonlítunk össze, emberi lépték szerint. Ezt nevezzük időnek.

Hm... A relativitás elmélet és a kvantumfizika nem ezt mondja.
A relatiivitás szerint az idő az az általunk téridőnek nevezett 4D-s valaminek az egyik kiterjedése. Pont olyan, mint a tér bármelyik iránya. Tehát létező, valóságos valami. A reltivitás meg eleve ki is mondja, hogy a c (fénysebesség) átlépése esetén az időirány megváltozik, így az időutazást meg sem a relativitás, sem a kvantum mechanika nem zárja ki. Sőt! Épp ellenkezőleg! :) A kvantum mechanika ún. Tranzakciós modellje épp ezzel magyarázza az EPR paradoxont is (azonnali távolhatás). E szerint a részecskék képesek mindkét idő irányba hullámokat sugározni.
no avatar
User

Xmes

Szerző: Xmes » 2009.09.26. 10:46

Necroville írta:Kedves Xmes,

A probléma szerintem itt az hogy ön nem tud elvonatkoztatni az időtől. Mint ahogy azt már korábban én is leírtam itt, az idő viszonyított, és csak a mi környezetünkben használható jelenlegi "formájában". Így tehát az időtől elvonatkoztatva kell vizsgálni, azt hogy mi "volt", ez az ami nekünk embereknek nem nagyon megy még. Hisz ha azt mondom hogy százezer-milliárdszor ezermilliárd évvel ezelőtt mi volt, nem tudom, mert akkor nem voltak meg azok a mozgások ami alapján mi MOST meghatározzuk az időt, tehát a feltevés, hogy egyáltalán létezett olyan, hogy "százezer-milliárdszor ezermilliárd idővel ezelőtt", nem logikus, mert az időt nem lehet egyetemesen mérni, csak a mi, mostani skálánkkal, és régen, más viszonyok közt nem valószínű hogy létezett a mai értelemben vett idő. Az idővel kapcsolatban az emberek nagy részének csak feltevései vannak, és szerintem ez így jó, mert maga az idő használata is logikátlan és korlátozó hatású - hisz nehéz vagy lehetetlen elvonatkoztatni tőle -. Szerintem az az akadály, hogy logikusan nem lehet kezelni, vagy megmagyarázni az időt mint "jelenséget", de legalább próbálkozik az ember, és ha más nem, heurisztikus módon csak meglesz majd a felfogható magyarázat.

Bocsánat, hogy megint az idő irányába viszem a beszélgetést, de szerintem ez az az akadály amitől látásunk "ködös" a témában, és ha nincs ez az akadály, talán látjuk, hogy értelmetlenné válik a teremtés, az élet létrejötte, "a létezésbe való bekerülés" mert a dolgok és élet már volt mikor mi bevezettük az időt az egyenletbe.Az idővel próbáljuk visszafelé magyarázni a dolgokat, és ami nem passzol az időhöz, azt elvetjük. Lehet hogy az idő nem megfelelő eme dolgok vizsgálatához, épp ezért idő nélkül kell vizsgálnunk mindent.

Már ne is haragudj, de ennek semmi köze az élet kialakulásához.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2009.09.26. 22:09

A relativitás-elmélet nem több fantazmagóriánál.
Nem kellene még mindig leragadni nála, mert gúzsba köti a gondolkodást.

MELYIK fénysebesség, a transzverzális vagy a longitudinális?

A távolhatásnak vajmi köze a fényhez, a sebességhez meg egyáltalán nincs.

A kvantumvilágba olyan meséket költenek bele, amilyent akarnak, Egyikünknek sincs otthon LHC-je, hogy ellenőrizze...
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

2011.03.28. 01:09

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2011.06.10. 22:23

Aranylaci. Periodikus mozgásokat hasonlitunk össze ... ezt nevezzük időnek. - irod fentebb. Pontosabban ezt IS nevezhetjük időnek. Valahol egy gondolatkisérlet keretében leirtál egy olyan rendszert, ahol periodikusság hijján az ott élökben nem alakul ki az idő képzete. Nos,pedig kialakul. Például felfigyelnek arra,hogy az életükben az események nem egyszerre történnek hanem egymást követve. X megy az úton. Megbotlik,elesik. Feláll,megy tovább. De fél,hogy ujra megbotlik. Ime máris tapasztalta azt,amit időnek nevezünk. MULT: ment,megbotlott,elesett. JELEN: megy tovább. JÖVŐ: fél,hogy ujra megbotlik. Logikus.
Török Zsolt
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2011.06.12. 15:27

Logikus. De nem jelenti azt hogy az egymást követő események bármiféle periodikusságot mutatnának. Továbbá, semmit sem tudhatunk arról, miként gondolkoznának az események "egymásutániságáról". Merthogy nincs viszonyítási alap, nincs összehasonlítási etalon.
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2011.06.12. 19:30

Valóban nincs periodikusság,és etalon. Mégis az eseményláncolatok felbonthatósága különálló eseményekre kikényszerití az ídö fogalmának bevevezetését.
Török Zsolt
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2011.06.13. 18:33

Viszonyítási alap nélkül, nincs sorrend sem.
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2011.06.13. 19:55

Viszonyitási alap nélkűl nincs sorrend? :O A sorrend önmagában tartalmazza saját lényegét. Nem az idö miatt van a sorrend,hanem a sorrend miatt van az idő. Vagyis az a "valami" amit időnek nevezünk.
Török Zsolt
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2011.06.14. 10:25

Ha nincs idő, nem tudod mihez viszonyítani a "sorrendet". Próbáld ki.
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2011.06.14. 13:13

:lol: Huha,kedves Laci,az az érzésem,hogy nem irok kellő mértékű érthetőséggel. (Azt fel sem tételezem,hogy szándékosan nem érted.)
Kérném a tisztelt forumozók közül azokat,akik szintén nem értik,jelezzék nekem mielőbb.
:ugeek:
Török Zsolt
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2011.06.14. 20:13

Ugyanattól félek, amitől magad is.
Ha nincs mérleged, de még két egyforma tömegű - különböző minőségű - dolgod sem, akkor mivel mérsz és mihez képest?
ElőzőKövetkező