Titkos és kevésbé titkos űrprogramok, A Világegyetem eredete

S.E.T.I.

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

no avatar
User

scansat

Re: S.E.T.I.

Szerző: scansat » 2009.02.20. 20:31

Sziasztok!
Úgylátom vannak félreértések a SETI programmal kapcsolatban. A SETI az egy kutatás, ahol felhasználva az eddigi egyéb tudományágak felfedezéseit, figyelik a világűrből jövő frekvenciákat.
1, Az élet kialakulása a Föld bolygón nagyon is szűk határok közt volt csak lehetséges. Ez azt jelenti, hogy más bolygókon is ugyanazon törvények értelmében nagyon is hasonló (humanoid) lények kell, hogy éljenek. Persze differencia van, de nem túl nagy. Lásd az idelátogató UFO-k is mind humanoidok az észlelések szerint. (Kivétel az Alien főszereplői :lol: )
2, A világegyetemben ugyanazon törvények érvényesek, így nagyon kicsi a valószínűsége, hogy egy civilizáció kifelejtette volna fejlődéséből az elektromágnese hullámok ismeretét.
3.Tény, hogy probléma a Civilizációk Egyidejűsége, és a világűr nagysága, vagyis a rádióhullámok terjedési ideje. DE! Aki nem játszik az nem is nyer, alapon, amióta képesek vagyunk a fejlett elektromágneses hullámok kisugárzására és detektálására, kötelességünk, hogy figyeljük (a látható fény hullámhosszán kívül is) a világűrt.
4,Tény hogy rengeteg célpont van, de biológusok, csillagászok, geológusok, stb. szűrik ki a rengeteg naprendszer közül azokat amelyek bolygóin van remény élet kialakulására.
5,A rádiókról pedig annyit, hogy ma idehaza 150e forintért kapsz egy tenyérnyi kis dobozt, amit egy PC-re dugva 100khz-től 3,3Ghz-ig folyamatosan minden frekvencián hallgatózhatsz. Rengeteg minden állítható és automatizálható a programban. Sebessége pedíg másodpercenkét akár több száz frekvencia szkennelését (figyelését) teszi lehetővé. És ez még nem a legprofibb gondolom mindenki elhiszi.
6, A rengeteg frekvencia figyelésére sincs szükség, mert aki a világűr rádiózásában kicsit is elmélyed tudja, hogy úgynevezett frekvenciaablakok léteznek, melyek viszonylag zavarmentesek. Álltalában az 1-5Ghz-es frekvenciatartományban.
7,Nem konkrétan nekünk szóló üzenetekre vadásznak, hanem bolygóközi, naprendszeren belüli idegen kommunikációkat próbálnak elcsípni. Lásd: Holdjukra, űrállomásukra, műholdjaikra menő kommunikációt.
8,Itt elsősorban rádióhullám, vagyis vivőhullám megfigyelés zajlik első körben. Tehát nem kell mindenféle modulációs formában (AM, FM, FSK, DTMF, QPSK....) figyelni ugyanazt a frekvenciát.
9,Sok magánembernek ez egy szép hobbi. Álltalában rádióamatőrök foglalkoznak vele, így a drága berendezéseik NEM CSAK ERRE használják. Természetesen keresik a szponzorokat is, így magát az US államot is sikerült megfejni már néhány grandiózus project erejéig. Lásd: Phoenix Project az Arecibo-i hatalmas rádióteleszkóp bérleti idejére. Erről készült film a CONTACT nevet viseli.
no avatar
User

misx

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
110

2006.05.24. 22:30

Békés megye

Szerző: misx » 2009.02.25. 08:10

Nem feltétlenül kell azt hinni, hogy csak földi körülmények között alakulhatott ki élet. Amíg nem látunk másmilyet, nem zárhatjuk ki a lehetőséget (manapság is találnak olyan mikroorganizmusokat, amíg eddigi elveink szerint nem is létezhetnének, mondjuk az is tény, hogy ezek nem fognak rádióhullámokkal kommunikálni).
Az is igaz, hogy mi csak belehallgatózni akarunk a kommunikációjukba, ami már pl. százezer fényévet utazott a világűrben, tehát lehet hogy az illetők már rég kihaltak. Azt aláírom, hogy ezzel bizonyíthatnánk, hogy van/volt értelmes élet a világűrben rajtunk kívül, de mint kapcsolatfelvételi mód a SETI alkalmatlan a túl nagy távolságok miatt (szerintem).
A Contact (Kapcsolat) c. film az télleg jó volt. Mondjuk ebben megvalósult a kapcsolatfelvétel is. Az idegen civilizáció elküldi egy gépezet tervrajzát, amivel elutazik a főhősnő hozzájuk, de hamar vissza is tér. Persze otthon nem hisznek neki. :D
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2009.02.25. 10:24

Szeretem azt a filmet. Jodie Foster nagyot alakít benne, mint mindenben! És természetesen az emberi kétkedés és korrupció
hamisság is fő motívuma a történetnek. A vége olyan amcsis, vagyis hogy a nép hisz neki. Ha ez valóban megtörténne nem építenék meg azt a szerkezetet, mert a kétkedés mindenek felett jellemzi az embert, magából indul ki minden élőlény...
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

2005.07.09. 00:53

Pécs

Szerző: Gabe » 2009.02.25. 23:35

Mi van akkor ha kódolják, vagy más módon álcázzák a rádiójeleiket mert nem akarják, hogy bárki lehallgassa őket?

Arról nem is beszélve, hogy a világegyetemben rengeteg torzító tényező van. Lehet, hogy folyamatosan fogjuk a rádiójeleiket,csak azok olyan közegen mentek át ami miatt lehetetlen azonosítani?

Mi van, ha olyan frekvenciát, vagy rádióhullám típust használnak amit nem ismerünk?

Mi van ha teljesen más technológiát, vivőhullámot, közvetítőközeget alkalmaznak?

Mi van ha azok a rádiójelek rég elhagytak minket?

Túl sok a bizonytalanság mégis rengeteg pénzt ölnek bele. Biztos van valami a háttérbe amit elfednek ezzel a programmal és megéri a pénzt.
Általában a pénzemberek nem fektetnek olyasmibe ami nem térül meg, illetve a 0-hoz közeli a siker lehetősége.

Gabe
"Nektek embereknek szemeitek vannak, hogy lássatok, és mégsem láttok semmit"
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2009.02.26. 01:56

Vagy semmiféle rádiójelet nem alkalmaznak, telepatikusan is lehet kommunikálni pláne ha egy szerkentyű felerősíti a jeleket.
Valószínűleg van értelme amire a pénzt költik, szerintem a seti csak egy álca.
no avatar
User

scansat

Szerző: scansat » 2009.03.01. 01:14

Szerintem MISX találta el a lényegét a SETI-nek. Nem kapcsolatfelvétel a cél, hanem a bennünket körülvevő Univerzum hallgatása. Kicsit olyan mintha bemikrofonoznád a lépcsőházad. Rengeteg ismerős és ismeretlen zaj (ajtócsapódás, léptek, kulccsörgés..stb) de néha elkapsz nem neked szóló beszédfoszlányt is. Az álcázott rádiójeleikről annyit, hogy ha nem akarják, hogy lehalgassák őket, tudomásuk van már róla, hogy rajtuk kívül is élnek élőlények az Univerzumban. Az meg a minimum, hogy megnéznék maguknak. Ha rádióhullámokról, pontosabban elektromágneses hullámokról beszélünk, nincs olyan amit ne tudnánk lehalgatni. Mint mondottam az űrben való kommunikációra az egész világegyetemben azonos szabályok vonatkoznak. Természetesen használhatnak álltalunk még ismeretlen nem elektromágneses rezgésen alapuló kommunikációt, mint például a telepátia, de nagyon valószínűtlen, hogy az elektromágneses hullámokat ne fedezték volna fel. Ez minden technikai civilizáció egyik alapja kell legyen. A másik lényeges része a SETI-nek, hogy mint minden kutatási programnak, ennek is a melléktermékeiből profitálnak a szponzorok. Pl.a második világháborúban a radar kifejlesztésére rengeteget költöttek. Polgári haszna annyi lett, hogy egyszer a radarcső előtt hagyta valaki a csokiját, ami szépen megolvadt. És megszületett a mikrohullámú sütő. A SETI-kutatásban is rengeteg apró felfedezés van, amit aztán felhasználnak a mélyűrbe küldött szondák kommunikációjakor és vezérlésükkor. A csillagászati oldala is jelentős, mert ahogy a filmben is látható volt, néha egy-egy kvazár vagy pulzár jeleit sikerül fogni, ami a csillagászoknak sokat mond a világegyetem keletkezéséről és koráról.
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2009.03.01. 11:47

"de nagyon valószínűtlen, hogy az elektromágneses hullámokat ne fedezték volna fel. Ez minden technikai civilizáció egyik alapja kell legyen"

Valóban miután létezik a világegyetemben elektromágneses hullám, de éppen azért mert sok a bezavaró rádiójel és ugye könnyen lehallgatható már rég megváltoztatták a kommunikációs eszközeiket, pár millió évvel előttünk járnak... :shock: :D
no avatar
User

scansat

Szerző: scansat » 2009.03.01. 18:36

Igen, igazad van. Lehet hogy még csak a fémkorszak kezdetén tartanak, lehet millió évvel előttünk. A SETI-t viszont ez nem érdekli, mert a kultúrák egyidejűsége mellett a távolság is szerepet játszik. Egy tőlünk több millió fényévre lévő fősorozatbeli csillagnak ha ugyanilyen bolygórendszere van mint a miénk, odapislantva úgyis azt látjuk, ami millió évvel ezelőtt történt. Ugye míg a fény ideér...
A SETI-az Értelmes Élet nyomait keresi, nem kommunikálni akar idegen fajokkal. A SETI beéri egy más civilizációk álltal elvesztett és elsodródott, vagy direkt a mélyűrbe indított szonda jeleivel is. A kérdés az: -egyedül vagyunk-e az Univerzumban? Ahogy a Contact-ban is megfogalmazták "vétek lenne egy ekkora Univerzumot ilyen kevés emberre elpocsékolni". Mindenki titokban ebben hisz, ezt reméli. A SETI nyomokat keres, és mindenki aki űrkutatással foglalkozik, burkoltan vagy nyíltan de ezt teszi. Minden Holdra vagy Marsra szállásnál mintákat vesznek és a lehető legprimitívebb létformákat, anaerob élőlényeket keresnek a kőzetmintákban. A csillagászok rádióteleszkópjai figyelik az eget, és színképelemzéssel keresik azokat a bolygókat és holdakat, ahol víz és oxigén található. Tőlük kapják a tippeket a SETI kutatók is. Trója létezésében sem hittek míg meg nem találták. Sokan nem hisznek Atlantiszban sem, mégis rengetegen keresik. A SETI-ben is sokan nem hisznek. Ők azok akik nem keresik. :D
no avatar
User

xlr8r

Szerző: xlr8r » 2009.03.01. 21:06

Mire gondolsz Gabe egy oldallal arrébb?

Én ott kint röntgen vagy gamma tipusú hullámmal kommunikálnék 30Phz és az felett egy nagyteljesitményű műholddal (Na nem most, hanem ha egy konkrét "civilizáció" lennék és az adattovábbitásra szükség lenne, esetleg realtime valami..)
Ez nem a slágerrádió. Vegyétek úgy talán könnyebb megérteni, hogy olyan mint a net 10 éve, és most. 10Mbit-es nettel mindjárt milyen gyönyörű és szép és gyors a "neted", klasszikus tárcsázós átlag 2kbájttal 2009-ben max e-mailezni tudsz de 98'-ban azért jó volt az is. Most meg 2,45Ghz-en egyik szobából a másikba irsz hogy kész az ebéd... Vicces. Szóval a hullámformának is megvannak a korlátai azért álltak neki lehallgatni (aztán lehet lehallgatni itt is mindent a Földön, a hadsereget és az államot aligha érdekli ha rákot kapsz a lényeg hogy odaérjen az adat ahová akarták (ha van aki érti mire gondolok))

Szóval a S.E.T.I (meg más nem nyitott) ..(nyitott...) projektekben is kihasználják a cucc feature-eit hiszen nem telhet el egyik nap a másikra hogy ne tudnának semmit.
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

Pécs

Szerző: Gabe » 2009.03.02. 10:57

Pontosítsd kérdésed, mire gondolsz, hogy én mire gondolok? :mrgreen:

Mert két hozzászólásom van az előző oldalon, melyiket fejtsem ki pontosabban?

Gabe
no avatar
User

xlr8r

Szerző: xlr8r » 2009.03.02. 12:20

:D

Ezekre a mondatokra gondoltam, de végül is csak eszmefuttatás :

"Mi van, ha olyan frekvenciát, vagy rádióhullám típust használnak amit nem ismerünk?"

"Mi van ha teljesen más technológiát, vivőhullámot, közvetítőközeget alkalmaznak?"

Csak érdekelt volna hogy kb-ra mire gondolsz, hiszen az összes elektromágneses hullámot ismerjük nem tudnának olyan spektrumban kommunikálni amit ne figyelnénk. Régen még volt ugye a röntgensugárzás, amikor elnevezték X-raynek, de az már nagyon rég volt azóta egyszerűen kb-ra végeztünk ezekkel szóval elektromágneses hullámok terén toppon vagyunk.

Használhatnak mások biztosan egész más technológiát, de akik legalább ilyen szinten vannak, mint mi elkerülhetetlen az én véleményem szerint, hogy ne használják ki az elektromágneses hullámokat. Ez egy teljesen megismerhető folyamat, hiszen a fény is kettős természetű elkerülhetetlen hogy valakik ne akarnák ismerni működését. Mivel ez konstans dolog, 100 fényévvel is arrébb ugyanigy működik, ha kell-ha-nem.

Illetve azért hoztam fel a netes példát is, hogyha odakint kell kommunikálni egy műholddal, egy intelligens faj nem zavartatja magát szerintem és nem fog használni alacsony frekvenciát sem, főleg ha bonyolult, nagy adatforgalmat bonyolit. Tehát arra sokkal nagyobb az esély hogy a hozzánk hasonlóak az elektromágneses hullámmal kommunikálnának, mint akármi bármi mással. Mi fejlődésünk alatt nem valószinű hogy ez olyan gyosran kikopna, hiszen nincs min keresztül kommunikálni más vivőanyag hiján. Állitom, hogy rengeteg olyan műhold van kint a Föld körül, melyeket nem "rendeltetésszerűen" használnak a gamma-sugárzás megfigyelésére. Ami nagyon jó, hiszen az átlagember nem tudja ezeket ellenőrizni, hiszen a légkör többé-kevésbé elnyeli a sugárzást. De nyilván van akiket nem érdekel a Földön...

Én arra gondoltam egyébként, amit irtam előzőleg: Kint pedig, egy intelligens faj miért ne használhatná az ezen nagy energiájú fontonokkal való kommunikációt az óriási adatátvitele miatt ? (A Földön van egy-két tévhit ezzel kapcsolatban sok helyen, hogy alkalmatlan információ átvitelére(????) Ez lenne a leginkább alkalmasabb, csak vannak hátulütői.

De, mint kint is, hogy az intelsztelláris anyagokon "csak úgy" átmegy a nagy energiának tudható be, szóval nem "mentség" az, hogy azért nem, mert amúgyis a levegőben "elnyelődik"... Röntgent sem tudom elképzelni, hogy kizárólag az orvostudományban használják, hiszen ha már ott sem érdekel senkit sem hogy 100-ból 4-en rákosak lesznek a vizsgálatok alatt, akkor miért érdekelne bárkit is az akár itt, akár az épitőiparban, vagy csak úgy globális szinten megnyomorodna mindenki? Ez olyasmi mint a környezetszennyezés. Mindenki beszél róla, de aki a legtöbbet az már gyanús.

Azért hoztam fel, mert egy intelligens faj kihasználhatja ezen hullámok előnyeit odakint, hiszen "a kutyának sem árt".

Egyébként érdekel, hogy az emberek mire gondolnak, milyen adatátvitelre két nem-organikus anyag között. Azért is mondtam, hogy elkerülhetetlen az elektromágneses hullámok ismerete és használata, akik meg akarják ismerni a látszólag végtelen űrt.
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

Pécs

Szerző: Gabe » 2009.03.02. 19:28

Miből gondolod, hogy mindent elértünk a rádió vagy egyéb más hullámok területén?

Egyébként most is kísérleteznek sikerrel olyan eszközökkel, amelyek a fénysebesség többszörösére gyorsítják az adatfolyamot.

Tehát lehet akár sima FM rádiójellel is kommunikálni, egyszerűen nem egy sima rádió adó-vevőn sugároznak, hanem egy speckó műszeren keresztül.

Ha Star Trekes példát akarok venni akkor ott a szubtéri adó-vevő. Rádiókommunikáció a tér mögötti tér segítségével, ahol gyorsabban halad minden mint a normál térben.

Tehát ha nem a normál téren keresztül kommunikálnak az idegenek, akkor hiába használnak normál rádiójeleket, nem tudjuk fogni, mert nincs eszközünk ami belelátna a szubtérbe.

Gabe
no avatar
User

scansat

Szerző: scansat » 2009.03.02. 20:07

A figyelt frekvenciákhoz csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy ma a 10-13Ghz frekvenciákat használjuk a műholdas televíziózásra, ezért a legolcsóbb ezekhez alkatrészt szerezni. Katonai holdak a 40Ghz-es frekvencián kommunikálnak. A SETI viszont az 1-5 Ghz-es frekvencián dolgozik. Tévedés a magasabb frekvenciák szuperjó voltában hinni, mert minden elektromágneses frekvenciatartománynak mások a jellemzői, így más célra használható. Tény, hogy magasabb frekvencián nagyobb a sávszélesség, így nagyobb mennyiségű adat vihető át. Viszont! A világűrben terjedő elektromágneses hullámok természetét már régóta tesztelik profik amatőrök egyaránt. Köztudott dolog, hogy az Univerzumban kommunikáció céljára az elektromágneses hullámok széles tartományából csak két szűk ablak létezik. Az egyik a látható fény, amire a szemünk specializálódott. Az infravöröst például a légköri vízgőz nyeli el, az ultraibolyát a légköri ózon. Ezért ebben a szűk spektrumban látunk. A másik a 20cm körüli elektromágneses hullámok, vagyis az 1-2Ghz-es frekvencia. Adatátviteli sebesség ide vagy oda, ez a legzavarmentesebb freki. Lehet, hogy röntgensugárral nagyobb mennyiségű adat menne át, de egy neutroncsillag (amiből van bőven) úgy elnyomná a millió gigawattos röntgenkibocsátásával mint a huzat. Az URH is jobb minőségű mint a rövid vagy középhullám, de csak a látóhatárig terjed, a rövidhullám meg bejárja a földet, de az űrbe nem tud kijutni, mert visszaveri az ionoszféra.
no avatar
User

xlr8r

Szerző: xlr8r » 2009.03.02. 21:07

Scansat, korrekt kiegészités köszönöm!

Rádiózással / wireless hálózat épitéssel foglalkozol, esetleg ilyen irányú céged van?
no avatar
User

scansat

Szerző: scansat » 2009.03.05. 19:04

Nincs cégem. Szakmám és hobbim a téma. Nemrégiben gondolkoztam rajt, hogy tudásom pénzre váltom (vállalkozás), de akkor a "pénzvadászat" elvett volna egy csomó időt abból amit most a hobbira és tanulásra fordítok. Régen amatőr csillagász szakkörben is megfordultam, és most csak a műholdas kommunikáció (űrtávközlés) a hobbim. A wifihez tulajdonképp semmi közöm azon kívül, hogy az is mikrohullám, és csináltam pár antennát rá.
User

rati

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
8

2011.01.18. 17:49

Szerző: rati » 2011.01.18. 19:04

Halló rég írtam ide (de azért folyamatosan olvaslak titeket)

Nagy a csend a SETI-s bejelentésről, bárkinek valami hozzászólása a témához?
Akkor aki nem hallotta volna: http://english.pravda.ru/science/mysteries/22-12-2010/116314-giant_spaceships-0/
User

beni

Rang

Scott Pilgrim

Scott Pilgrim
264

2010.09.19. 19:20

változó

Szerző: beni » 2011.01.18. 20:34

hát,nemistudom mit mondhatnék. Izgalmas ,de még várni kéne párnapot ameddig letisztul a hír!
ja egyébként köszönöm a hírt rati :D
the world is not a vicious place its just the way we've been raised discovering time and space by Dub FX
no avatar
User

Mac

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
48

2009.06.03. 23:46

Szerző: Mac » 2011.01.18. 20:40

beni írta:hát,nemistudom mit mondhatnék. Izgalmas ,de még várni kéne párnapot ameddig letisztul a hír!
ja egyébként köszönöm a hírt rati :D

A hír már közel 1 hónapos.
User

rati

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
8

Szerző: rati » 2011.01.18. 21:08

semmi gond tehát:

19 25 12, -89 46 03 – first big object recorded
[link to i54.tinypic.com]

16 19 35, -88 43 10 – cylindrical object
[link to i55.tinypic.com]

02 26 39, -89 43 13 – circular
[link to i54.tinypic.com]

08 50 47, -89 38 09 – curved

14 38 50, -88 40 42 – curved

14 59 06, -88 21 24 – curved

23 13 00, -88 53 11 – curved

19 26 51, -88 42 38 – cylindrical, looking like ship with traces
User

beni

Rang

Scott Pilgrim

Scott Pilgrim
264

változó

Szerző: beni » 2011.01.18. 21:29

szóval Mac! nemtudtam,mert én magyar portálon olvastam ahol kettő napos volt a hír!
the world is not a vicious place its just the way we've been raised discovering time and space by Dub FX
User

rati

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
8

Szerző: rati » 2011.01.18. 21:46

Laci! kíváncsi lennék a véleményedre nagyon érdekelne - kérlek ha teheted oszd meg!

bocsánat a többiekére is!!!!
User

beni

Rang

Scott Pilgrim

Scott Pilgrim
264

változó

Szerző: beni » 2011.01.18. 21:48

Rati megmondom őszintén tapasztalatlanságom vagy valaminek köszönhetően amit nemmondok ki :D nemtudom használni ezeket a koordinátákat vagy hova valok mert azzala tinypic-el nemtudtam összefüggésbe hozni beisirtam googleba is oda is a keresőbe denem :D:S
ElőzőKövetkező