Mars-kutatás, titkos marsraszállás, élet

Curiosity

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

User

chuck norris

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
207

2009.08.06. 14:23

Re: Curiosity

Szerző: chuck norris » 2013.07.26. 07:06

http://mno.hu/vilagur/gyors-tempot-diktal-a-curiosity-1174669

"Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai sugárhajtómű laboratóriumának munkatársa elmondta, hogy a Curiosity kamerarendszerének hála egészen távolra lehet látni, ugyanakkor éppen a marsjáró útjába esett egy világosan nem kivehető terület, így inkább egy másik ösvényt kerestek a továbbhaladáshoz."

Mi van???
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

2005.11.03. 14:23

Szerző: yupiter » 2013.07.26. 14:13

A nyilatkozó illető állítólag ezt mondta:
"We could see for quite a distance, but there was an area straight ahead that was not clearly visible, so we had to find a path around that area."
Valóban érdekes mondat: ha meglehetősen messzire látnak, akkor hogy-hogy volt a Curiosity előtt egy olyan terület, amely nem volt tisztán látható...?
Egyébiránt ekkor egy kissé nyugatra indították a rovert, majd így megkerülve az ominózus területet, visszakanyarították, hogy az eredetileg megcélzott végpontba jusson. Mindez a sol340-en történt. Azaz a sol339-en készült képeken elvileg látható lenne a "problémás" terület, ám arról a napról jelenleg csak bélyegképek láthatók (mastcam ), ami meg nem az, az elég gyér felbontású navcam kép... Korábbi képeken semmi érdekes nem fedezhető fel, míg a sol340-en van néhány érdekesség..
Az első képet eléggé kivilágosítottam, hogy látni lehessen az érdekes felszíni alakzatot, amelyet félig takar a z előtte levő terep. Meghökkentő formák és vonalak, lehet természetes kőzetegyüttes is, de lehet más is. Nem tudni. nem ment közel hozzá a rover, hogy részletesebb képet láthassunk.
A második kép szintén ez eredeti nagy kép egy részlete: valamilyen tökéletesen szögletes kontúrokkal rendelkező tárgy, szerintem nem természetes forma.

Az eredeti nagy képnek furcsa jellemzője, hogy a talaj és az égbolt határvonala átmenetes, nem pedig élesen vált. Ez akár arra is utalhat, hogy valamit buheráltak a horizonttal: kivágták vagy töröltek részeket, vagy ehhez hasonló.
Csatolmányok
0340ML1381001000E1_DXXX-lin-cr1.jpg
Lehet, hogy emiatt került egyet a Curiosity?
0340ML1381001000E1_DXXX-lin-cr1.jpg (50.74 KiB) Megtekintve 8058 alkalommal.
0340ML1381001000E1_DXXX-lin-v1-2x-cr1.jpg
Nem néz ki természetes formának
0340ML1381001000E1_DXXX-lin-v1-2x-cr1.jpg (56.04 KiB) Megtekintve 8058 alkalommal.
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

2011.08.02. 12:55

Szerző: EPA » 2013.07.26. 16:35

yupiter írta:A nyilatkozó illető állítólag ezt mondta:
"We could see for quite a distance, but there was an area straight ahead that was not clearly visible, so we had to find a path around that area."
Valóban érdekes mondat: ha meglehetősen messzire látnak, akkor hogy-hogy volt a Curiosity előtt egy olyan terület, amely nem volt tisztán látható...?

Én arra tippelek, hogy a sok dimb-meg-domb miatt nem láthatják mi van a mélyedésekben, és ha ez így van, akkor ez valóban kockázat.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.08.02. 16:44

Azt hiszem, EPA érdeklődött a leszállókamera által fényképezett zöldes terület után (amit elmondása szerint az illetékesek letagdtak, hogy létezik). Ahogy látom, a Curiosity egyre közelebb kerül hozzá, alighanem át is megy rajta. A mellékelt linearizált képeken látható, hogy az általános narancsos-barnás terepszíntől eltérően azokon a mélyebben fekvőnek látszó területeken tényleg határozott zöldes színeződést mutat a felszín. Én is feszülten várom, hogy mit lehet majd látni azokon a fényképeken, amik ezeken a területeken készülnek... :conf:
Ha ugyan mutatják... :)
A csatolt képeken mind a mastcam képein, mind a mahli képén határozottan látható a zöldes szín.
Csatolmányok
0349ML1421000000E1_DXXX-lin-cr1-zöldes terület-k.jpg
0349ML1421000000E1_DXXX-lin-cr1-zöldes terület-k.jpg (50.94 KiB) Megtekintve 7986 alkalommal.
0347ML1410000000E1_DXXX-lin-cr1-zöldes terület.jpg
0347ML1410000000E1_DXXX-lin-cr1-zöldes terület.jpg (52.36 KiB) Megtekintve 7986 alkalommal.
0345MH0305000000C0_DXXX-lin-cr1-zöldes terület.jpg
0345MH0305000000C0_DXXX-lin-cr1-zöldes terület.jpg (96.41 KiB) Megtekintve 7986 alkalommal.
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2013.08.03. 08:30

Mars Anomalies Mars Curiosity Rover - May 25, 2013
Kép
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2013.08.03. 08:31

Mars Curiousity SOL 153 Anomalies

Kép
Faragott felület?
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.08.26. 16:56

Kösz a képeket Yupiter.
Nos, közeledik a járgány az említett völgyhöz, de arra azért vigyáznak, hogy nehogy zöldnek tűnjön a talaj.
Még photoshop autolevel funkciójára is tengerkék lesz a völgy, zöldnek nyoma sincs.
Úgy tűnik a te módszered az egyetlen amivel vissza lehet állítani a helyes színt.
üdv
Csatolmányok
0372ML1525001000E1_DXXX.jpg.jpeg
0372ML1525001000E1_DXXX.jpg.jpeg (78.58 KiB) Megtekintve 7862 alkalommal.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.12. 18:22

Sajnos, EPA, ahogy néztem a NASA Curiosity lapján, a rover egyéltalán nem fog lemenni a völgybe, hanem vele párhuzamosan, a feljebb fekvő területen megy majd a Mount Sharp lábához. Ejnye... :( :(
Amúgy, sajnos beigazolódott a gyanúm: a NASA a Curiosity képeit is masszírozza. Gyanús volt nekem, hogy immár egy marsi félév is eltelt (1 földi év), és az ottani évszak most a nyárból kifele tartó időszak, az ősz kezdete (mivel érkeztekor éppen a télutó napjait pergette az idő...). Ennek ellenére, bár ilyenkor már tisztulnia kellene a marsi légkörnek, a képeken az égbolton semmi lényeges nem látszik: továbbra is karamelles-tejeskávés színeket látunk. Egy dolog feltűnt: a képeken egyre erősebb lett a fehér fátyol, annyira, hogy egyes MAHLI-val készített tájképek teljesen lapos kontrasztúak lettek. Ez szöget ütött a fejembe: ugyanis az ilyen képek egyértelműen fényesség-érték offset növelést mutatnak.
Nemrégiben nekiestem, hogy ezt eltüntessem, ugyanis ilyenkor a színárnyalatok nagyon közel kerülnek egymáshoz, mivel magas az RGB színösszetevők értéke.
Nos igen érdekes dologra leltem: a fényesség nullpontjának a normális értékre helyezése után is kellett linearizálni a képeket, mivel a marsi talaj ismert színösszetételéhez képest olyan színösszetételt mutattak, ami helyes felvétel esetén lehetetlen. Linearizálás után viszont kiderült, hogy a zöld komponenst kisebb mértékben, de a kék komponenst nagymértékben kellett módosítani, hogy meglegyen a normális marsi talajszín. Ezt egészen nyugodtan meg lehetett tenni, mivel a képeken láthatóan igen tiszta a légkör, borotvaélesek a szemközti hegyvonulat alakzatai (pedig 5-10 km-re vannak a rovertől). Ilyenkor a marsi talaj színében a zöld komponens a vörösnek 60-70%-a közt van, míg a kék összetevő 30-40% közt.
Közreadom a nagyon szép képeket, gyönyörködjetek benne. Jó kamerája van a Curiositynek.
Amúgy az ilyen színvilágú képek ismerősek már az általam még régebben készített Spirit képekről.. :D
Csatolmányok
0384ML1574019000E1_DXXX-600.jpg
Ez a mastcam balkemárájank az eredetileg közreadott képe
0384ML1574019000E1_DXXX-600.jpg (80.59 KiB) Megtekintve 7786 alkalommal.
0384ML1574019000E1_DXXX-link2-600.jpg
Ilyen szép lett a mastcam képe a korrigálás után: szinte tűéles...
0384ML1574019000E1_DXXX-link2-600.jpg (117.95 KiB) Megtekintve 7786 alkalommal.
0383MH0305000000E1_DXXX-link2-600.jpg
A MAHLI egyik tájképe a sol383-on
0383MH0305000000E1_DXXX-link2-600.jpg (77.4 KiB) Megtekintve 7786 alkalommal.
no avatar
User

curro

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
332

2011.04.01. 13:48

Szerző: curro » 2013.09.13. 07:10

A sötétebb talajszínnel kapcsolatban mire tippelsz, mi lehet? Érdekes, hogy csak egy sávban van. Hordalék maradványa egy régi folyómederben (ha hatalmas baromság, akkor vedd úgy, hogy nem is szóltam)?
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.13. 16:40

Az az érzésem,Curro, hogy jogos a felvetésed. Én is sokat tűnődtem ezen. Felülről nézve, az MRO felvétele szerint a sötét foltok homokdünék illetve homokfoltok. Igazából akkor lehetne látni, hogy pontosan miről van szó, ha a rover rámenne arra a területre, de ez, mint az előzőekben írtam, nem lesz. Találtam viszont a sol388-on a jobboldali mastcammal készült felvételeket, amiket a Curiosity a völgy oldalának tetejéről készített. Értékes képek szerintem, mivel a jobbkamera látószöge kb. 8 fok (azaz kb. 250 mm-es teleobjektívnek felel meg, ami azért elég jó... :Wink: ). Ezekből szemezgettem az alábbi hármat (pontosabban kettőt..). Az első kép szerintem alátámaszthatja a folyómeder elgondolást. Názd meg, hogy a sötét dünék, a sötét réteg a völgy fenekén létezik, a felső régióban (pl. ahol a rover áll) nincs. Látható egy szürkés, a sötét porral kissé fedett padka is ( a kép középvonala tájékán), ami teljesen olyan, mint egy időnként kiöntő folyó partja, némi hordaléklerakódással. Az egykori folyó, ki tudja, honnan hozott hordalékából képződhetett a sötétebb anyag, és abból szobrászkodott a szél mindenféle dünéket.
Azért is helytálló szerintem a folyóra vonatkozó elképzelés, mert a NASA is hírüladta, hogy a Curiosity nem messze a leszállóhelytől olyan kavicsokra akadt, amiket csakis folyóvíz formálhatott olyanná, amilyenek. Ha ott, a hegylánc lábánál levő völgynél sokkal magasabban folyt folyó, akkor teljesen ésszerű, hogy a víz a mélyebben fekvő völgybe is eljutott és végigfolyt. Érdemes lenne megkeresni a felső és az alsó vízfolyás találkozását: a szintkülönség miatt akár valami zuhogós szakasz is lehet.
A második képen szerintem az egykori folyó szétterült, sötét hordalékával színezett szakaszát láthatjuk. Ne felejtsétek el, hogy a kép jobbszélén a legtávolabbi pont kb. 10-15 km-re van!
EPA-nak felhívom a figyelmét a zöldes színeződésű foltokra: tényleg zöldesek, a csuda tudja, mi lehet. Elképzelhető valamilyen hasonló színű ásványi üledék, de nem zárhatom ki az esetleges nedvesebb talajt sem.
A harmadik képen zöld nyíllal jelöltem egy ilyen jelentékeny zöldes foltot, és három sárga nyíllal olyan képződményt, ami nem biztos, hogy a felszínen van. Az embernek az az érzete, hogy a felszín felett terjeng, engem páragomolyokra ill. párarétegre emlékeztet. Különösen igaz ez a középső és a jobboldali nyíllal jelölt képződményre: nem igazán érzem dünének a látványt. Persze, lehet, hogy csak a NASA színeskép előállító algoritmusa szórakozik velünk.... :Wink:
Csatolmányok
0388MR1599012000E1_DXXX-link2-k.jpg
Üledékes parti sziklapad
0388MR1599012000E1_DXXX-link2-k.jpg (313.33 KiB) Megtekintve 7757 alkalommal.
0388MR1599018000E1_DXXX-link2-600.jpg
Szétterülő folyómeder
0388MR1599018000E1_DXXX-link2-600.jpg (158.06 KiB) Megtekintve 7757 alkalommal.
0388MR1599018000E1_DXXX-link2-cr1.jpg
Ezek mik?
0388MR1599018000E1_DXXX-link2-cr1.jpg (68.71 KiB) Megtekintve 7757 alkalommal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára yupiter 2013.09.13. 17:13-kor.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.13. 17:12

Jé, újabban nem lehet a frissiben beírt hozzászólást módosítani???... :O :O
Nahááát.... :shock:
Bocsi, csak én voltam béna... :oops:
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.09.13. 17:47

Sziasztok,
Először is, köszi Yupiter a nagyszerű képeket!
A képek színeltolódását, vagy amit írtál (ne haragudj, nekem magas volt :oops: ) talán okozhatja a naptól való távolodásra válaszként elkövetett NASA-s képkorrekció. Arról már cikkeztek NASA-ék, hogy a marsi napfény elég kevés és ezért egy kicsit kivilágosítják a képeket, hogy fogyaszthatóbb legyen földi halandók számára is. Talán ez aphéliumban kifejezettebb.
Nem mentegetni akarom őket, csak valami magyarázatot kerestem.

Nos, a másik dolog: a sötét dűnék. Szerintem bemegy a rover, legalábbis a hivatalos honlapon található eddig megtett útvonalból nekem úgy tűnik, hogy egy keskeny sáv felé tart, s valszeg ott akar átkelni. Ez akkor igaz, ha jól ismertem fel a terepet, mert két képből kellett összerakni az útvonalat és a sötét dűnéket, együtt a kettő nem szerepelt a képeken.

A sötét dűnék szerintem is régi folyó, vagy tómeder maradványa lehet. A színe is nagyon közelít a YUP képeken előtérben látható nagyobb sziklákéhoz, talán annak a morzsaléka. Ez a nagyjából szürke tömeg, amiben tényleg ott vannak a zöldes foltok.
Ezek a zöldes foltok aztán bármik lehetnek. Tényleg. Lehet valamilyen zöldes színű ásvány aprózódásának a termékei, de lehet mondjuk valamilyen organizmus is.
Mondjuk ez utóbbi engem is meglepne, mert még régebben írtam, hogy nincs kétségem a marsi élet felől, de én nem nyílt, besugárzásnak kitett helyen várnám.
Majd meglátjuk...

Yupiter, ha találtál használható útvonal térképet, vagy útvonaltervet amin esetleg a dűnék helyzete jól belőhető, linkeld már be légyszi'
Kösz
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.13. 18:11

Helló, EPA!

Ime, a link:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia ... ageID=5533

Az útvonal egy MRO felvételre van rárajzolva, és a Mount Sharp-ra indulás kezdőpontját (Entry point) nézve nem úgy néz ki, mintha át akarna gázolni ilyen sötét mezőn... Érdemes a linken átmenni a legnagyobb felbontású kép linkjére, ott elég jól látható. Persze, lehet, hogy elég közel fog elhúzni a rover a sötét foltok mellett, és akkor van remény egy jó kis telefotóra....
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.09.13. 21:03

Ja én is ezt néztem, de ezen nincs ott a további dűnesor. Úgy tűnik, mintha ott véget érne, pedig dehogy.
Ezért megnéztem a googlemarsot is (ezen nincs ott az útvonal). Ezen az látszik, hogy a dupla dűnesor folytatódik még 1.5-2 km-en keresztül, és utána mehet át a hegyre. A dűnesorok elég közel vannak egymáshoz (300-700m) és lesz alkalma panorámázni, valamint út közben útba fog ejteni egy kisebb dűnét (lásd "dark dunes"). Hogy mennyire mer belemenni az kérdéses, mert azt írják, hogy ez egy szél által folyamatosan mozgatott, tehát laza valami.
Most a "floor to mound transition" körül jár. Az 'i" betűvel jelzett pontokat tervezik meglátogatni.
Csatolom a googlemars print screen-jét.
Csatolmányok
Névtelen-1.jpg
Névtelen-1.jpg (226.26 KiB) Megtekintve 7742 alkalommal.
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.16. 11:23

Valószínűleg igazad van,EPA. Feltehetően az általad betett képen a "dark dunes" felirat melleti "i" betűtől jobbra látható kis átereszen fog átsunnyogni a Curiosity, és közben remélhetőleg lesz bőven alkalma különféle sötét foltokat és dünéket fotózni, no, meg más alakzatokat is.
de erre még egy kicsit várni kell (3-4 hónap?.. :Wink: )
Más.
Te hol olvastál erről a NASA dumáról a kevés fény miatti fénykép-módosítást illetően?
Szívesen elolvasnám én is, ugyanis a kevesebb fény nem indok a megvilágítási offset megnövelésére (ez az általam kreált kifejezés azt jelenti, hogy egy fényképen a legsötétebb, legkisebb megvilágítású pont (amit normális esetben szabad szemmel feketének láthatunk (mélyárnyék, fekete felület stb.)) megvilágítási értékét nem 0-nak, hanem annál nagyobb értékűre állítanak be. Ehhez nagyon hasonló pl. a túlexponálás jelensége, de digitális felvételeknél pofonegyszerű ezt megcsinálni: csak a fényesség-szintet kell megemelni és kész.
Eredendően nem hiszem, hogy a rover kamerája túlexponált képeket készített, mivel autoexpozíciós üzemmódban dolgozik, így elvileg helyesen exponált képeket kell kapni szinte bármilyen megvilágítási helyzetben is. Az, hogy a Mars a Naphoz képest milyen messze van (perihélium vagy aphélium), az mindössze 40%-os megvilágítási eltérést jelenthet, amit könnyűszerrel korrigál a kamera automatizmusa.
Egyébiránt egy alulexponált digitális felvételt nem úgy kell korrigálni, hogy az általános megvilágítási szintet növeljük, hanem a megvilágítás "erősítését", azaz helyes szintre rögzítve a feketeszint értéket, a kontrasztot kell növelni ésszerű mértékben.
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.09.17. 07:09

Szia Yupiter,
Próbáltam rákeresni erre a kijelentésre, de nem találom. A JPL honlapján volt 2012-ben, pár hónappal a landolás után arról szó, hogy mivel túl kevés a fény ezért kissé világosítanak (korrigálnak) a képeken. Egyébkén alig lenne élvezhető számunkra.
Ennyire emlékszem.
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.09.17. 07:17

Egyébként itt már szót ejtettem róla:
viewtopic.php?f=7&t=3022&start=88#p35180
no avatar
User

curro

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
332

2011.04.01. 13:48

Szerző: curro » 2013.09.27. 06:00

no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.09.27. 13:21

A hírben van szerintem egy bújtatott dolog is: nem említi a permafrostot, azaz a mélyebb talajban fagyott állapotban levő vizet. Az igaz, hogy a Curiosity a felszíni száraz rétegből vett mintát, de a Mars körül keringő műholdak mérései vizes/jeges mélytalajt mutatnak. Ez a mellőzés vagy dezinformáció, vagy csak felületesség. Mindenesetre vizet még így sem nehéz nyerni, nem beszélve a magasabb szélességi fokokon túli felszíni vízjégről.
Mindenesetre tényleg puhul a teljesen száraz Mars elmélete....
A sok, apránként adagolt információnak ez az éppen aktuális darabja.
Megpróbálom nagyjából időrendben felsorolni, hogy milyen "puhulási" állomások voltak eddig:
1. Kezdetben volt a száraz, poros víz nélküli bolygó
2. Az ESA felfedezett egy (majd több) kráterben vízjeget - ezt "reziduum jég" gyanánt azonosították (azaz az aktuális mars-elmélet szerint sokszázmillió éves jégfolt... vicces...már rég el kellett volna tűnnie, ha a mért marsi légköri adatokat vesszük) :)
3. A NASA friss folyásnyomokat fedezett fel egy, még a MOC által fényképezett kráter lejtőjén (12 év elteltével..!) :Wink:
4. A ESA határozottan vízjég réteget detektált a Sinus Meridiani alatt
5. Az ESA hatalmas, kontinensnyi méretű vízjégfoltot detektált a pólusok vidékén :roll:
6. A NASA a Phoenix szondával vízjeget talált kb. 10 centi mélységben
7. A NASA műholdjairól olyan adatokat kapott, hogy nagyon nagy területen a mélyebb talajban víz található nem vegyület formában: ezt permafrost, azaz állandóan fagyott talajrétegként hozták nyilvánosságra
8. A SPICAM mért adatai alapján Maltagliati és kutatócsoportja a marsi magaslégkör szokatlanul nagy vízgőzkoncentrációját állapítja meg, és szezonális , valamint területi eloszlását is megadja. Az eredményt a nemzetközi tudósvilág (és a NASA) nem vitatta, csak "alapos vizsgálatnak vetette alá", ami azóta is tart (4 éve... :D )
9. Az MRO felvételein illetve a hozzájuk fűzött kommentárokban a kráterek oldalán vagy másutt látható folyásnyomokat már természetesen vízfolyás eredményeként említik.
10. Több tanulmány, amely a marsi kőzetekre vonatkozik, a Spirit és a Curiosity felvételei és elemzései alapján jelentékeny egykori marsi vízrétegeket illtve folyásokat feltételeznek.
11. Ide tartozik, hogy a légkörben látható felhők a kezdeti "porfelhők"-ből szép fokozatosan "átalakultak" először szén-dioxid felhőkké, majd mostanában már egyértelműen vízpárából eredő felhőkké. :D :D
12. És most tartunk a Curiosity talajelemzési eredményénél...

Hajráá..
no avatar
User

EPA

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
114

Szerző: EPA » 2013.09.28. 15:31

Na ezt szépen összefoglaltad.
Kösz!
no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
997

Szerző: yupiter » 2013.10.03. 15:59

A Curiosity immár több, mint egy éve teljesít szolgálatot a Marson. Gondoltam, érdemes lenne sorozatban végignézni, hogyan változott az égbolt látványa az eltelt idő során. Szerintem elég tanulságos és érdekes is. Csak a MAHLI felvételeit vettem elő, ezért kezdődik a sol174-gyel a képsor.
Érdemes megnézni figyelmesen a legelső képecskét, ami a sol174-en készült. Amikor leszállt a Curiosity, akkor éppen kezdődött a marsi tavasz, azaz 174 nappal később már marsi nyár volt. A nyári időszakban a legporosabb a légkör a komoly felmelegedések okozta széljárások miatt. Látható a horizontot és egy kissé magasabban is látszó eget magába foglaló képen, hogy bizony narancsos-vöröses, azaz poros a légkör ALSÓ rétege. Lehet, hogy emlékeztek rá, amikor egyszer bemutattam egy színes képet arról, hogy a Spirit a sol120-on milyen képeket készített egymás fölötti poziciókban. Nos, abból az derült ki, hogy a sárgás-narancsos poros réteg csak bizonyos magasságig terjed, azon túl elég tiszta a légréteg. Ez az első kép pontosan ugyanezt mutatja. (NASA bukta... :D )
Aztán, ahogy fokozatosan csillapodik a nyár heve, úgy ülepszik le a por, nyilván gyengültek a légmozgások, és mintegy fél marsi év elteltével (a sol378-on) már az őszi időszakban egészen letisztult a légkör. Jól láthatóan tiszta, kékes színezetű a horizont. Láthatóan időnként vissza-visszatér a porosodás (sol390-sol396), de mostanra (sol 410, sol411) gyönyörűen kitisztult az idő, még a horizont is tiszta.
Külön figyelemreméltó az utolsó (sol411) képecske.
Ennek az eredetijét nem tudták igazán elszínezni a világosság-érték felnyomásával, no, meg ez az utolsó képcsomag, amit sietve kinyomtak még az USA költségvetési zárolás előtt....valószínűleg nem is volt idő a művészkedésre... :D
Nézzétek meg a horizontot: csodálatosan világos, türkizesbe hajló színek. :Wink: A képen az árnyékokból láthatóan naplementéhez közeli helyzet van: hát ilyen a Marson tiszta időben az ég, mielőtt lemegy a Nap.
Csatolmányok
curiosity égboltja-k.jpg
curiosity égboltja-k.jpg (351.86 KiB) Megtekintve 7508 alkalommal.
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2013.10.04. 05:15

Köszönjük Yupiter, szép összeállitás!