Mars-kutatás, titkos marsraszállás, élet

Mars enigmák

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

no avatar
User

yupiter

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
992

2005.11.03. 14:23

Re: Mars enigmák

Szerző: yupiter » 2012.05.21. 13:11

Szia Painkiller!

A második képen levő domb képére valóban nem reagáltam, most igen.
A pancam jobb- és balkamerája által készített képen a domb csúcsán látszó bütyök képe egymáshoz képest 123 pixellel van eltolódva, ami elvileg 276 m-es távolságot jelent a kamerától. Ez a domb a Von Braun nevet viseli a különböző műhold felvételből készített térképeken, és azoknak a léptéke szerint kb. 220-230 m-re van a csúcsa a sol1350-es helytől (ehhez elég közel vannak a sol1347-1359-es helyszínek). Azaz nagyjából stimmelnek az adatok, ha figyelembe veszünk 1 pixeles pontatlanságot. A domb tetején levő "vár" vízszintes szélességi mérete kb.160 pixel, ami kb. 13 méteres méretet jelent ebből a távolságból. Ez egy valódi várnak hasznavehetetlenül kicsi lenne, de esetleg másra jó. Igazából nem lehet kivenni, hogy a domb koronáján azok az alakzatok micsodák, formáznak-e valamit, ahhoz túlzottan nagy a távolság. ilyen távolságból a pancam felbontása csak 7.5 cm/pixel, ami ugyan háromszorta jobb, mint az MRO legnagyobb felbontása, de ahhoz túl durva, hogy valamilyen köznapi alakzatot felismerjünk.
Eredetileg a Home Plate után a Spirit odacammogott volna a Von Braun dombhoz (lehet, hogy a NASA is látott ott valami közelebbről megfigyelnivalót :o ), de hát, mint ismeretes, egy süppedékes homokfoltban elakadt.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

2005.05.05. 10:44

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.06.05. 14:30

A 42. Mars-enigmához feltöltöttem két fejezetet.
no avatar
User

Dutchinson-X

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
5

2012.06.05. 16:07

Szerző: Dutchinson-X » 2012.06.05. 16:32

Hello Mindenki!

Végre sikerült regisztrálnom az oldalra. Már régóta nyomon követem én is a Marssal és Holddal kapcsolatos rejtélyeket és foglalkozom azok kutatásával.

Szóval nekem van egy elméletem erről az egész Mars enigmáról. Szerintem a NASA amiket közzétesz Rover képeket azok nem a Marson készültek.
Elvégeztem egy próbát, hogy Földön készült képeket egy csettintésnyi munkával át tudok-e varázsolni hihetően Marson készült képpé. És a végeredmény enyhén sokkoló. Egy pár másodperces beavatkozással mit meg nem lehet csinálni akkor mit lehet sokkal komolyabb eszközökkel (amikkel elméletileg a NASA rendelkezik) és 100%-osan erre fordított energiával. Amiket a Hubble csinál planéta képek azokban se vagyok biztos hogy tényleg igazak. Szóval egyáltalán nem biztos, hogy a Marson készülnek a Marsjáró képei. Vagy erősen retusálva vannak. Ennek amúgy több oka lehet... Véleményem, hogy nagyon is jól tudják mi van ott a Marson és elég régóta kutatások folynak a Marson. Már rég eljutottunk oda de a valóság talán annyira sokkoló lenne a népességre, hogy kitörne a káosz. Vallási háború stb. Ezért, hogy valami mutassanak azért közzétesznek ilyen jól megmunkált, kifundált képeket. És ez egy csapásra megmagyarázza a Holddal kapcsolatos dolgokat is. 1923 fogott Marsi rádiójel egy idegen életformától származik ezt a megfejtés előtt már tudták. Ergo 90 éve elhatározták hogy, eljutnak a Marsra de ugye előbb a Holdra kell eljutnunk. A Hold körül is azért megy a ködösítés mert már régóta Hold bázisok vannak telepítve a Holdra. Kilövő állomás egy kisebb város, populáció, stb. De tovább megyek...
Mi van ha már 90 éve az is kiderült, hogy a Föld veszélyben van és nincs mit tenni hát mentsük át a fajt a Marsra. Igaz USA szerint bőven elég csak magukat áttelepíteni. Mire itt bekövetkezik a Kataklizma addigra ők vígan letelepedhetnek a Marson és ha úgy van akár pár száz év múlva vissza is tudnak jönni és akkor már 2 bolygóra terjed ki a birodalom.
Azon csodálkozom, hogy még nem ütötte fel a fejét a fórumon a téma a Hollywood-i filmek tudatalatti irányításáról.
Érdekes kb. 40 éven át sci-fi filmek hada készült majdnem ugyan azzal a témával. Egyre több film készül, a földönkívüliekről, világvége, aszteroida becsapódás, Marsi élet, atomháború és az az utáni világ. Mindenesetre mindegyik filmben van egy közös vonás és ez is egyben az elültetendő üzenet, hogy valami lesz, valami történni fog és ezt próbálják elültetni a tudatalattinkban hogy felkészítsenek mire bekövetkezik talán könnyebben tudjuk elfogadni.
Felbuzdulván csináltam is egy kis összeállítást az elméletemről a Marsi képek elméletemről:
LINK:
http://www.youtube.com/watch?v=6HQpakrq ... e=youtu.be

Várom a véleményeket.
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2012.06.06. 11:13

Rendszeresen hangoztatjuk, "amennyiben a marsi fotók valóban a Marson készültek". Pontosan az általad említettek miatt (is).
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2012.06.14. 13:08

Egy külföldi fórum nem kis eredményekkel! : izelitőnek egy gif onnan : Kép
http://marsanomalies.proboards.com/inde ... thread=103
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
no avatar
User

Vakadi

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
73

2012.01.16. 08:15

Szerző: Vakadi » 2012.06.15. 07:25

Remek oldal!
Nagyon sok érdekes és elgondolkodtató kép található itt.

Ugyanakkor itt van pl. ez a kép:

Kép

Elmondhatom magamról, hogy khmm... eléggé értek a repülőgépek szerkezetéhez, s ha finoman akarok fogalmazni, akkor is azt kell mondanom rá, hogy baromság. :)
Ugyanakkor a srácok azon a fórumon nagyon szép munkát végeznek.

Szerk.: Valamiért nem tudom itt megnézni az egész képet, így inkább linkelem:

http://polluks.photofile.users.photofile.ru/photo/polluks.photofile/200645726/207941728.jpg
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2012.06.15. 11:00

Hát eléggé elvont belelátás valóban, de ennyi belefér szerintem, emellett sok fotó igencsak elgondolkodtató.
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

2011.03.28. 01:09

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2012.07.14. 06:20

Az alábbi képhez csak annyi információt találtam, hogy egy marsi épületet ábrázol, Aki esetleg többet tud erről, megoszthatná velünk.
Mars_Building-330x240.jpg
Mars_Building-330x240.jpg (20.24 KiB) Megtekintve 4398 alkalommal.
Török Zsolt
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

Szerző: Laca » 2012.07.14. 07:37

Én csak annyit mondhatok hogy több helyen szerepel ez "building", szerintem hamis. Link: http://aceflashman.wordpress.com/2010/05/28/
Kép
no avatar
User

Intuíció

Szerző: Intuíció » 2012.07.21. 21:31

Pezo írta:Az alábbi képhez csak annyi információt találtam, hogy egy marsi épületet ábrázol, Aki esetleg többet tud erről, megoszthatná velünk.
Mars_Building-330x240.jpg

Ezen a videon a vége felé szerepel ez a kép: http://www.youtube.com/watch?v=GiIoBpID ... re=related
no avatar
User

obelix1

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
109

2014.02.07. 22:12

Szerző: obelix1 » 2014.02.08. 00:36

Sziasztok.

A következő képet a Nasa oldalán találtam, egy nagy sziklát ábrázol. Az nem is olyan különleges, de nézzük csak a baloldali kő csomót. Én nem vagyok fotó szakember, de fúrcsálnám ha az ott látható ember szerü fejet a természet hozta volna létre csak úgy. :O
http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/m ... vVrgNKurp8

Ti mit szóltok hozzá?

obelix1
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2014.02.08. 20:51

Egész jó képeket készít a marsjáró. Kár, hogy elvétve látunk egyet-egyet belőle... Köszönet.
A szomszédos kő valóban nagyon furcsa.
no avatar
User

obelix1

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
109

Szerző: obelix1 » 2014.04.08. 17:05

Úgy néz ki hogy lassan a NASA csepektet infókat a Marsról. Egy új, fekete-fehér fotó a Curiosity-től.
http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images ... 0262M_.JPG
Ez számomra nem meglepő, ráadásúl nem ez az első ilyen jellegü kép a Marsról. Már azon kezdek gondolkozni, hogy a NASA lassan mégis csak bedob egy-egy infót arról hogy mi is történik a Marson valójában és lehet hogy néhány év múlva előrukkolnak majd a szenzációs felfedezéssel, ami a Marsi életet illeti, csak addig elő kell késziteni a dolgot.
Az a nagy szerencséjük, hogy csak kevesen vagyunk akik érdeklődnek ezen titokzatos dolgok iránt, sajnos az emberiség legnagyobb részét egyáltalán nem érdekli majdnem semmi, primitiv mindennapi dolgokon túl, vagy nem is akarnak törődni azzal hogy mi is az igazság valójában,vagy megelégesznek azzal hogy majd az istenek elintéznek mindent ....sajnos,sajnos,sajnos. :(
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2014.04.09. 13:20

Vajon a fő kamerákat miért nem irányították abba az irányba?....
no avatar
User

obelix1

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
109

Szerző: obelix1 » 2014.04.10. 18:42

Kedves aranyilaci, sajnos felesleges reményeket fogalmaztam meg a NASAval kapcsolatban a minap. Az egyik külfodi hirbe már olvastam is a NASA olcsó cáfolatát.
Nem hogy a fő kamerát nem irányitották oda, legalább is a számunkra, de azt bizonygatják hogy a napsütés okozta azt a fényjelenséget, valamire rávilágitott-amúgy érdekes hogy másra nem, csak oda-, illetve hogy a kamera lencséről tükröződik a fény vissza. Ilyen ócska, amatőr válaszokat adnak mindenre. Én nem vagyok profi fotós, de azt látom hogy semmi fény visszaverődésről nincs szó még fekete-fehérben sem.
Sajnos ezektől nem lehet semmi konkrétra, igazra várni, a reményem rövid volt. De azért elszolták magukat mondván, hogy ők minden héten látnak ilyet. Erre a zagyva beszédre semmit nem lehet adni, én ha olyan nagy tudós, kutató lennék ott azért szégyelnék ilyeneket mondani folytonosan. Hiaba nasa.GOVERNEMENT. Bezzeg a földön olyan dolgokat is meglátnak ami nem is létezik, lásd Irak, Afganisztán...stb :oops:
obelix1
no avatar
User

curro

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
332

2011.04.01. 13:48

Szerző: curro » 2014.04.11. 10:00

És, ha mondjuk egy meteor kis (talán borsó-, borsszem nagyságú) darabja, ami elérte a felszínt?
no avatar
User

obelix1

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
109

Szerző: obelix1 » 2014.04.11. 14:50

Nyilván hullanak a Marsra is kissebb nagyobb meteorit darabok, de itt úgy látszik hogy a fény lentről jön. A NASA egyik magyarázata erre az, hogy a nap egy kőre süt és az visszaveri a fényt. A fény a visszaveredőshez nekem túl hosszúkásnak túnik, ráadásúl miért nem világit meg más köveket is a környénen, hisz van ott bőven. Már számos különös fényt, fényforrást láttam a marsi NASA képeken, és ez inkább azokra hasonlit.
De kiváncsi vagyok ki hogyan látja ezt a fényt és a Nasa magyarázatát.
no avatar
User

obelix1

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
109

Szerző: obelix1 » 2014.04.11. 15:18

Találtam még egy cikket a Nat GEOGRAPHIC-tól, akik ugyanazt szajkózzák mint a NASA. Ráasdásúl a Marsot még ők is úgy mutatják be mint egy halott, élettelen, depis bolygót. Az hogy még a földön is találtak marsi közetben mikroorganizmusokat, az már nekik mellékes, már az se élet.
http://news.nationalgeographic.com/news ... e-science/
De szeretnék egy pár ottani hozzászólást kiemelni, érdekes:

Strange Lights in Mars Photos Are Not Alien Bonfires
There are simple explanations for bright spots seen in two recent photos from Mars.
This image from the Navigation Camera (Navcam) on NASA's Curiosity Mars rover includes a bright spot near the upper left corner. The sun is in the same direction, west-northwest, above the frame. Bright spots appear in images from the rover nearly every week. Typical explanations for them are cosmic rays hitting the light detector or sunlight glinting from rocks.
Bright lights, like the one seen here (upper left), appear in images sent from NASA's Mars rover Curiosity nearly every week. They could be caused by the glint of sunlight on rocks or by cosmic rays hitting the rover's light detector.

Recent photos taken by NASA's Mars rover might appear to show a gleaming alien bonfire burning in the distance—at least according to some Internet loonies—but that's not exactly what's happening.

Fact is, there still isn't any evidence for life on Mars. None.

The provocative, shiny smears of light appear in two images snapped by rover Curiosity's navigation camera, one on April 2 and the other on April 3, provoking excitement among some in the UFO-spotting crowd.

The photos come courtesy of the camera's right eye and show nearly vertical bright smudges emerging from a spot near the horizon. Photos of the same spot shot by the camera's left eye, meanwhile, show no such things.

Rather than emanating from an underground Martian disco, the bright spots are probably caused by cosmic rays colliding with the rover's camera or by glinting rocks reflecting the Martian sunlight, said NASA's Jet Propulsion Laboratory's Justin Maki, lead imaging scientist for the Curiosity team.

He said that glimmers appearing in similar spots on two consecutive days are oddly coincidental.

Cosmic Rays

It turns out that both cosmic rays and glinting rocks are pretty common on Mars. They've been spotted before. Such rocks have been seen in images sent by several of NASA's Mars rovers, and cosmic rays appear in images that Curiosity sends to Earth each week.

Maki said that one percent of those hundreds of weekly images might include cosmic ray-induced bright spots. But the junked-up pixels normally don't cause much of a stir.

"You'll see cosmic rays every two or three days. Certainly at least once a week," Maki said. "The reason we see so many is because Mars's atmosphere is thinner: It doesn't block as much cosmic radiation as Earth's does."

Cosmic rays are charged particles that fly through the universe in every direction all the time. Every so often they'll collide with something like a camera. One sign of a cosmic ray hit, Maki said, is the appearance of the ray in images taken by one of Curiosity's eyes but not the other.

Glinting rocks, on the other hand, could easily reflect Martian sunlight. But it's not clear why the glimmer would appear just in the right-eye images, Maki said. He notes that one of the left-eye images is obscured, and he says it's not impossible for a glimmer to show up on only one side.

"I'd probably lean toward cosmic rays," Maki said. "But I'd like to keep an open mind."

No Signs of Life

No matter how much we might want our planetary next-door neighbor to host some form of life (let's face it, the solar system would feel a lot less lonely), there's still no evidence for anything living on the red planet.

Of course, that doesn't stop some folks from believing.

This week, Scott Waring posted one of the rover's recent photos to a blog called UFO Sightings Daily.

"This could indicate there there [sic] is intelligent life below the ground and uses light as we do," Waring wrote, referring to the bright spots. The image then made its way around the Internet, prompting explanations from NASA scientists and some wild lay speculation about Martian life.

Finding a Martian bonfire would obviously be spectacular. So would seeing a giant, artificial face on Mars, uncovering alien fossils that hitchhiked to Earth aboard a piece of ejected red planet, or discovering that a shiny, doughnut-shaped rock found by NASA's rover Opportunity is actually alive.

But none of these recent Internet memes are true.

Share
Post comment as...
Newest | Oldest | Top Comments
bob martin
bob martin 13 hours ago
I don't believe NASA

FlagShareLikeReply
Andrew Cullen
Andrew Cullen 16 hours ago
could it not be as simple as some wreckage from the previous missions? ,its not just the rover up there.

FlagShareLikeReply
Neil Singh
Neil Singh 14 hours ago
@Andrew Cullen i think NASA knows where the other manmade objects that are on mars are located so they would know if it was there or not.

FlagShareLikeReply
Magdalena Rodriguez
Magdalena Rodriguez 18 hours ago
That fenomeno has been happening for long time but this is the first time they say something about it!! How many things are happening and they keep hiding from us or giving just speculations???

FlagShareLikeReply
claud pipkin
claud pipkin 20 hours ago
Maybe it's the Marfa Lights!......................................Swamp gas?????

FlagShareLikeReply
claud pipkin
claud pipkin 21 hours ago
Bologna...............Them lights be ALIENS.....................:)

FlagShare2Arcanegeo .combob martinLikeReply
David Alan McPartland
David Alan McPartland 21 hours ago
How about a icy geiser plume like on some other planets moons? The tiny geiser erupts, the sun hits it just right and the rover snaps a picture. Can you disprove water ice under the sufface of MARS?

FlagShare2Arcanegeo .comMagdalena RodriguezLikeReply
Da Pace
Da Pace 28 minutes ago
@David Alan McPartland This sounds plausible to me, but it seems awfully coherent for a geyser, at least as we know them here. I would expect it to be more dispersed toward the top. On the other hand, if it was a brief pulse it might have been captured before the plume had a chance to form.

FlagShareLikeReply
Bhavi Ramsu
Bhavi Ramsu 21 hours ago
why won't that be a distance volcano erupting there?...

FlagShare1Arcanegeo .comLikeReply
Matthew Osborne
Matthew Osborne 1 day ago
"Wait, what's that? A transport. I'm saved. Over here! Hey! Hey! Help! Please, help!"

FlagShare4Jim RoninRobert WilsonTodd Brownadam musilLikeReply
victor knopp
victor knopp 1 day ago
then again Bigfoot could be chewbacca

FlagShare1Robert WilsonLikeReply
victor knopp
victor knopp 1 day ago
do you have to believe in Bigfoot to believe in aliens

FlagShare1Shawn AshworthLikeReply
Adrian P.
Adrian P. 1 day ago
Is it possible that it maybe water vapour. Due to the low levels of atmosphere, it’s very possible that ice when melting could turn to vapour and dissipate from the surface of Mars. This light spotted by curiosity’s camera could very well be light being picked up through the water vapour escaping the surface of Mars. This is especially likely the case if it is summer on Mars, when temperatures soar and permafrost (seen under the surface of the soil of Mars) melts. I am surprised that the people at NASA didn't identify this as a possibility; also there is evidence to show that the planet emits methane gas, perhaps another possible cause?

FlagShareLikeReply
Todd Brown
Todd Brown 1 day ago
@Adrian P. Sorry the Curiosity Rover takes pictures in stereo and the image from the other camera did not show the bright light. Whatever the cause it only was seen by one of the two cameras. Just a bad bit of data.

FlagShareLikeReply
Adrian P.
Adrian P. 1 day ago
I mean, it looks suspiciously just like a hot geyser of water found on earth right? We would most likely expect that water vapour on Mars would act in a similar way surely not? I think it is very much worth the time an effort to get curiosity over there to investigate, it's equipped to analyse exactly this kind of activity!

FlagShare1Bhavi RamsuLikeReply
teddy Kip
teddy Kip 1 day ago
it could be the lights of race car when it does a a backflip in Hill Climb Racing from android Game on mars

FlagShareLikeReply
Rob Panacci
Rob Panacci 1 day ago
It's obviously a lightsaber

FlagShare2Robert WilsonGašper SekolonikLikeReply
Piotrek Kuś
Piotrek Kuś 1 day ago
Are they not??

FlagShareLikeReply
John Doherty
John Doherty 1 day ago
Just drive over and check the lights out , you are named Curiosity for a reason.

FlagShare5Gerson ReynaGašper SekolonikSarita ShekarJonathan DeitchLikeReply
Clark Pahpasay
Clark Pahpasay 1 day ago
its funny that the light is shinning upward but not as a reflective light does on earth. or maby its just a part from other drop zones that were missed but are now found as they get closer to those lost items . just saying.

FlagShare1Andrew CullenLikeReply
Hppy Hippi
Hppy Hippi 1 day ago
"none of these recent Internet memes are true." So what, and actually the martian microbes hitching a ride on a meteor is still a valid scientific concept. No rational person thinks this is a bonfire, that is just a ploy, to deny that there is anything unusual at all there. The actual "meme" was that martians were using light the way humans do, ie with technology such as electricity etc.
The only almost truthful statement was buried deep in the article and says " He said that glimmers appearing in similar spots on two consecutive days are oddly coincidental." Notice how this is a stand alone sentence, as if it is a paragraph, with no further comment or analysis ???? Because the explanations offered don't hold water. It can't be a cosmic ray, and if that is a glint, I am farmer brown. Oddly coincidental??? Appearing in the same EXACT spot means it is not cosmic rays. Even the word "similar" is a deception.

Elsewhere in the text the author admits that the left camera picture was "fuzzy"....ahahahahahah so is this proof of life? Nope, but what say we just drive the rover over there and TAKE A CLOSER LOOK ???!!!

FlagShare1Piotrek KuśLikeReply
Leonito Tabares
Leonito Tabares 1 day ago
i cant wait to see the future......100 years or more good luck everyone praise the almighty..04/10/14

FlagShareLikeReply
Da Pace
Da Pace 1 day ago
Considering the distance and vertical orientation I think we can dismiss sunlight reflection off a rock surface. Gamma ray excitation is also troublesome, though, for several reasons. The location of the phenomenon on the crest of a distant hill or ridge and its size relative to its surroundings are quite credible for a light emitting object. The vertical alignment is also credible. Also, when I magnify the high res image I find a phenomenon characterized by a vertical line of pixels with shaded pixels on both sides and top but no shading on the bottom. This is more what I would expect from a light emitting object associated with the surface than excitation of a CCD. I also note that there is almost no shading in the upper right corner of the phenomenon. Even if the shading effect is an artifact of focal limitation I would expect it to be uniform all round. The way it is missing in the upper right corner suggests a disturbance operating from right to left. So, for what little it is worth, I am not ready to dismiss the possibility of some other explanation that involves an actual light source such as charged particles venting from something beneath the surface, possibly distorted slightly by the wind. The image taken on April 2 shows a phenomenon that is associated in exactly the same way with a distance ridge or hill line. That in itself should disqualify gamma rays. It is also vertically oriented, but it appears to be partially obscured by a nearby ridge. As far as their not being reported on the left eye, that could be a matter of timing if the light source is intermittent since there is about a one second delay between images.

FlagShare1Bhavi RamsuLikeReply
Patrick Regan
Patrick Regan 2 days ago
Given the history of governmental agencies relationship with the truth, I'd imagine there are already several BB-Q franchises geared up for settlement

FlagShareLikeReply
jamie robb
jamie robb 2 days ago
maybe its the glowing fountain of youth.

FlagShare1teddy KipLikeReply
Andreas Eleftheriou
Andreas Eleftheriou 2 days ago
I bet NASA is in a frenzy trying to work out if it's little green scrap merchants coming to recycle their very expensive remote controlled car. They should turn it round and drive away but with a top speed of 90 meters per hour Curiosity is done for and $2.5 Billion worth of small parts carted off down a floodlit underground Martian bunker ;)

FlagShare2teddy KipPiotrek KuśLikeReply
Marc T.
Marc T. 2 days ago
NASA's "guess" is as good as mine. So, why should I believe them? Ha!

FlagShare1Arcanegeo .comLikeReply
Gary Branigan
Gary Branigan 2 days ago
What are the two nearly horizontal and parallel lines and the meandering line at the mid ground of the photo?
Rover tracks or what?

FlagShareLikeReply
Hppy Hippi
Hppy Hippi 2 days ago
@Gary Branigan

FlagShareLikeReply
Adrian Sloan
Adrian Sloan 2 days ago
I think I speak for (almost) every single scientist on the planet that, we all wished there was Alien life of any sort on Mars. Sigh! I wonder when we will find it, not "IF" we will.

FlagShareLikeReply
Frank Drake
Frank Drake 2 days ago
Whoa! A bonfire with no oxygen to be found?

FlagShare2Róbert BlaškoVincent ScutaroLikeReply
logoi dream
logoi dream 2 days ago
they keep saying;

"Bright lights, like the one seen here (upper left), appear in images sent from NASA's Mars rover Curiosity nearly every week"

"It turns out that both cosmic rays and glinting rocks are pretty common on Mars. They've been spotted before. Such rocks have been seen in images sent by several of NASA's Mars rovers, and cosmic rays appear in images that Curiosity sends to Earth each week."

then, why don't they release similar images with similar lights, if it is quite common?? if it occurs every week, then they should have plenty of images (showing weird lights in the distance) in their archives; where are those?

FlagShare1teddy KipLikeReply
Benjamin Carver
Benjamin Carver 2 days ago
@logoi dream Check their databases then. They're all pretty much publicly available. Simply, nobody thought it worth wasting their time looking through old images just to release a press statement to convince the few people mad enough to believe in martian bonfires, that there is, of course, no conspiracy. The article says about one in every hundred; so have a look and see if you see random dots.

FlagShare1Cathey ThomasLikeReply
pmon badow
pmon badow 2 days ago
Space exploration keeps the mind sharp, but what of the saying "there's no place like home"? Humans in our cursed state will just spread every physical and mental disease, con plan and suffering to our celestial neighbors if we start inviting ourselves to distant planets. Do you, US, Russia, China, Europe, want poverty and protester/police clashes on Mars in 150 years? Lets do the universe a favor and stay on our side of the atmosphere until we can love one another and use our own planet in a responsible manner.. Until then, greed, lust and dissatisfaction will be the motif of history.

FlagShare2Marc T.Edwin MadrigalLikeReply
Aleksander Dekeyser
Aleksander Dekeyser 2 days ago
hha bonfires, what do they burn? minerals? stones?
just some cosmic rays...

George Golden
George Golden 2 days ago
why not send rover to this light , would that not be science !

FlagShare2Rachel NovakKarl NCLikeReply
Wonder Mike
Wonder Mike 2 days ago
@George Golden not if it's chasing a glitch.

Todd Brown
Todd Brown 1 day ago
@George Golden The Curiosity Rover plods along at a very slow daily pace. This isn't a quick little jaunt to that ridge line.

FlagShareLikeReply
Wonder Mike
Wonder Mike 2 days ago
my first reaction was that it was a dead pixel. with the thin martian atmosphere, the camera receiving some interference from cosmic rays makes sense, it happens to our eyes, we just don't notice unless it's dark and our eyes are closed. altitude helps.

FlagShareLikeReply
Todd Brown
Todd Brown 1 day ago
@Wonder Mike Right the thin atmosphere and no magnetic field on Mars allows many more cosmic rays to hit the surface. That CCD pixel was just at the wrong place at the wrong time and went white for that image.

FlagShareLikeReply
Bill G
Bill G 2 days ago
Cosmic Rays.. sure. Either that or Tachion Particles. One or the other. Definitely not Martian bonfires.

Bill G
Bill G 2 days ago
Cosmic Rays.. sure. Either that or Tachion Particles.

FlagShareLikeReply
Dwayne LaGrou
Dwayne LaGrou 2 days ago
Here's what happened. The missing jet was transported to mars by a worm hole in space time, and it is the people inside that are trying to send morse code messages to the Mars Rover so that NASA can send a rescue mission to save them!!!

At least we all have not lost our sense of humor!

FlagShare2Edwin MadrigalVincent ScutaroLikeReply
Scott M.
Scott M. 2 days ago
Probably a smooth surface of rock reflecting sunlight.

Just my guess.
Of course the Russians or Chinese or some other country could have beaten us to the punch. I suppose we would know about that though?

FlagShareLikeReply
Derek Bodner
Derek Bodner 2 days ago
@Scott M. Without starting some kind of verbal nonsense. Have you ever seen anything like this in your past out in the desert or anywhere else without water or something with a sheen to it? I personally have never had it happen unless I am near water or granite or something that has a sheen to it and even then the vertical column of light again seems odd. It will be kinda cool when they know the answer.

FlagShare1Nolan MuncieLikeReply
Derek Bodner
Derek Bodner 2 days ago
My only question is if you take a bunch of dull rocks and try and get light to shine off them it's kinda hard to do it. With no water or bright areas ( granite) or something that could cause a sheen then how could it happen from the ground? It's kinda like the desert could you create this form of light in the middle of the desert and not have it happen like it does here on earth? Would the light not reflect around everything to create a "glow" ?

Scott M.
Scott M. 2 days ago
@Derek Bodner

Ok so its a piece of space junk that crashed on mars. A rear view mirror from a 65 impala??

FlagShare4Robert Wilsonteddy KipKarl NCCathey ThomasLikeReply
Derek Bodner
Derek Bodner 2 days ago
@Scott M. @Derek Bodner Well I was kinda being real. a 65 Impala just seems to unbelievable but I guess why not. I just think the mirror would be too small??

FlagShareLikeReply
This comment has been deleted
Derek Bodner
Derek Bodner 2 days ago
@Scott M. Maybe not we just lost a huge aircraft after all.

FlagShareLikeReply
Cathey Thomas
Cathey Thomas 2 days ago
OMG, Martian campfires!!!!!!!!!!!!!!!! (*sarcasm*)

Seriously, you'll NEVER convince those who are already spring-loaded to believe in extra-terrestrials and conspiracies that that light is anything scientifically explainable. They WANT TO BELIEVE in what they saw on X-Files, and that decision to believe is almost a religion to them. Typically posting vague but heavily- loaded comments and accusations, dripping with empty cynicism and framed with absurdly excessive punctuation, the conspiracy buffs insist that they and ONLY they are clever enough to KNOW what no one else realizes; that EVERYTHING that comes from scientists is suspect, and that ANYONE who accepts information that conflicts with their "War of the Worlds" mindset is pitifully naive.

Even Bill Nye, bless his heart for trying, has learned the hard way that accurate information is dangerously unwelcome in some quarters. When something is ideologically inconvenient, it simply won't be acknowledged or even heard.

But I'd like to know what NASA finally decides about the light, if and when they can narrow it down.

FlagShare1Franklin LeeLikeReply
John Bochenek
John Bochenek 2 days ago
@Cathey Thomas There are many scientists who are spring-loaded to believe a certain way and continue to do so until they are hit with information that is unexpected. They never stop to consider alternative possibilities prior to that time.

The terms like conspiracy, and conspiracy theory are easy to toss around, and are often used by those who lack confidence.

Todd Brown
Todd Brown 1 day ago
@John Bochenek @Cathey ThomasThe most likely explanation is usually the simplest explanation. Most natural processes are quite simple and not Rube Goldberg. So until you have a data point that does not fit you don't start making up theories that include observations not yet made.

Most likely this was a cosmic ray hitting the camera's CCD while this picture was taken.

FlagShareLikeReply
Allen Alexander
Allen Alexander 2 days ago
@Cathey Thomas

Naw, the Martians are too far advanced to be sitting around a campfire! Maybe it is a holographic projection of a campfire? Maybe it is Elvis, smoking a cigarette? But it is not light reflecting off a dull, dust covered rock. What about that statute they showed the picture off yesterday? Wasn't that a miniature of the Statue of Liberty? If you don't know, have a little fun with it, get a laugh and go back to work.
no avatar
User

rebelis

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
6

2014.03.16. 04:56

Szerző: rebelis » 2014.04.13. 06:18

nagyon érdekes dolgok ezek, restellem, de csak most tudtam meg innen, hogy milyen izgalmas téma a mars.
User

Pezo

Rang

Lelkes kutató

Lelkes kutató
328

2011.03.28. 01:09

Csertő, Szőlőhegy 446.

Szerző: Pezo » 2014.04.13. 11:25

Igen, a Mars izgalmas téma, de nagyon frusztráló tud lenni.
Ugyanis minden józanul gondolkodó ember beláthatja, hogy a NASA nem oszt meg minden infoációt a nagyvilággal. Ezért aki behatóbban foglalkozik a Marssal, állandóan falakba ütközik.
Török Zsolt
no avatar
User

aranylaci

Rang

Site Admin

Site Admin
3909

Szentes

Szerző: aranylaci » 2015.02.17. 12:40

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... tatas.html

Amatőrök is segítenek a NASA leleplezésében.
Előző