A "kezdet és vég", a "miért" és a "van-e miért" kérdéskör

Szabad akarat, véletlen, sors?

Moderátorok: Gabe, dkj, aranylaci

User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

2005.07.09. 00:53

Pécs

Re: Szabad akarat, véletlen, sors?

Szerző: Gabe » 2008.02.19. 23:59

De előtted másoknak meg kellett tapasztalni dolgokat, amiket te már nem tapasztalati úton is megtanulhatsz.
Ha mondjuk 100 évvel ezelőtt lennél akkor nyugodtan játszanál egy kis uránércel.
Vagy ha még nem hallottál volna a ciánról, akkor nyugodtan megkostólnád.
De tudod, hallottál róla,mert elötted másoknak meg kellett tapasztalnia.

Ha nem lenne az emberben élet ösztön akkor halál nyugodtan leugornál a szakadékba, mert kiváncsi lennél, hogy milyen az.

Gabe
"Nektek embereknek szemeitek vannak, hogy lássatok, és mégsem láttok semmit"
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

2008.02.07. 11:46

Szerző: Tyrael » 2008.02.20. 11:37

Véleményem szerint, ehhez nem életösztön kell. Gondolj a partravetett delfinekre. Ők sem azért vetődnek partra, mert nincs bennük életösztön. Ha valaki feláldozza magát valamiért, vagy valakiért az sem azért teszi mert nincs benne életösztön. Életösztön csúnya kifejezés egy emberi lényre. Ez az állatokban meg van. Mi nem csak ezért élünk, mert ösztöneink ezt súgják. Egy állat nagyon ritka esetben lessz neked öngyílkos. És maga az öngyílkosság sem az életösztön megtagadása. Ezek komoly pszihológiai "tünetek". Maga tudat pedig nem a biológiailag vett életösztön (esel, puffan, fáj, belehalsz). Az emberi áldozatokra visszatérve a tudomány érdekében pedig igenis tisztelem és becsülöm az embereket, akik ezt megteszik. De gondolj az extrémsportosokra. Ők nagyon jól tudják, hogy akármikor meghalhatnak volt már rá nem egy példa. De mégis mennek... Erről szól az élet. Arról azért ne feledkezzünk meg, hogy sokszor a tudmány érdekében azért haltak meg emberek, mert pénztakarékosságról volt szó, nem pedig műhibáról. A kísérletek 90%-át el lehet végezni emberi balesetek nélkül. És ma is szép számmal akadnak ilyen balesetek. A felelőtlenség sokszor az oka a haláleseteknek. Pl egy gombát meg lehet etetni egy egérrel is, nem egyből emberrel. Vagy például az amcsik nagyon jól tudták, hogy a shermanjukat levadássza a tigris, mégis 30-at küldtek egyre és mondnaom sem kell ebből 28 biztosan odaveszett. Az emberi tényező nagyon fontos. Ha netán valamikor építek egy űrhajót. és valamilyen ok folytán felrobban, akkor majd tőlem is tanulnak az emberek. No de én az a fajta vagyok, aki nem a pénzt nézi, hanem a tudást. És nem azt nézném egy repülőben elsőnek, hogy 2000 kg bombár vigyen és nem rakok bele katapultülést mert plussz teher. Tudással mindent meg lehet oldani. Rengeteg védelmi egységet be lehet építeni egy adott szerkezetbe, hogy temérdeknyi műhiba esetén is túléld a dolgot. Ezt az anyagtakarékosságot, csak a 20. századmi mérnök agyába vésték bele. A piramisok sem anyagtakarékosak. Ami kell az kell.
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

Pécs

Szerző: Gabe » 2008.02.20. 20:38

Az emberre miért csúnya kifejezés az ösztön szó? Az ember is ösztönlény.
Az állatokat miért nézed le?
Azért mert nem csevegsz el egy macskával itt a fórumon attól még ő is élő, gondolkodó, érző lény mint te!!!!!!!!

Ha valaki öngyilkos lesz, meg akar halni, akkor az életösztöne kikapcsol, elnyomja.

Szerinted miér nem akarsz meghalni, miélt menekülsz, miért félsz, ha rádtámadnak? Ösztönböl menekülsz, mert élni akarsz, belülről jön egy pillanat alatt. Ha ez nem ösztön lenne,akkor az egész úgy játszódna le,hogy amikor rádtámadnak akkor nem ijednél meg, nem féltenéd az életed, de elgondolkodnál,hogy de rossz lenne most meghalni, inkább futni kéne, na jó, futás!

Szóval melyik játszódik le vészhelyzetben? Ösztönösen reagálsz, vagy elkezdesz higgatan gondolkodni, hogy mit kéne csinálni, stb.?

Gabe
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

Szerző: Tyrael » 2008.02.20. 21:38

Üdvözletem kedves Gabe!

"Az állatokat miért nézed le?"
"Szerinted miér nem akarsz meghalni, miélt menekülsz, miért félsz, ha rádtámadnak?"

1. nem nézem le az állatokat, tudom jól, hogy érző lényekről van szó, ezt próbáltam nyomatékosítani a delfines példával, de úgy látom nem sikerült. Ezért írtam, hogy bizonyos állatok.

2. ha rám támadnak csakis az egómtól függ, hogy menekülök e vagy sem. Gondolj a bátorságra. Nem mindekinek száll inába a bátorság. Valaki még a túlerővel is szembenéz, lásd önfeláldozás. Mindeki tudja, hogy egy mérges kutyának hátatfordítani és előle menekülni a legbutább dolog a világon. :) És ilyenkor nem az élethez való ösztönöd kapcsol ki, ugyanis ha valakiért vagy valamiért feláldozod magad, akkor nem az ösztöneid súgták(biológia), hogy meghalj, hanem a tudatod az elveidért. Az ösztönt ne keverjük össze a tudattal. Számora ez két különálló folyamat. Ösztön az, mikor a gyermek felsír születéskor, mert biológiailag ez szükségeltetik a túlélshez, míg el nem éri azt a kort, mikor már a tudat is képes irányítani.
Mikor tudatosul benned kiskorodban, hogy injekció=fájdalom=sírás, azonban ezeken később túlteszed magad az akaratod révén. Metr bizony vannak, akik 30 évesne is félnek a tűtől! :D
Pl a biológia azt súgja, hogy lélegezzek, mert ha nem teszem megfulok, mégis vannak akik visszafolytják rengeteg ideig a levegőt, lelassítják a szívverésüket stb. Tehát ez is egyfajta biológiai ösztön ellen való cselekvés, hiába az életed függ tőle. A biológiai ösztönöket le lehet küzdeni a tudat álltal. És van aki önként lemond egy süllyedő hajón az életéért másokért, ilyenkor nem ösztönösen cselekszik! Szóval ne keverjük a fogalmakat. Ösztönös életet a mai fiatalok élnek. A szórakozásnak, jókdevnek, buli, drog stb. Ez a fiatal ösztön. Éld ki magad jelszó alatt. Az életi alapvető ösztönök az ember esetében nagyon összetett fogalmak! Természetesen vészhelyzetben mindeki másképpen reagál. Ezért mondom azt, hogy az ösztön nem mindíg mérvadó. Természetesen mindenki véleményét tiszteletben tartom! Ez csak az én véleményem! Köszönöm! :)
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

Pécs

Szerző: Gabe » 2008.02.21. 00:49

Szia!

Ez ember alapból ösztönlény. Az ösztöneink befolyásolják döntéseink. Az ember feladata, hogy minnél tudatosabban éljen és ösztöneit legyürje és gondolkozzon.
Amiket te említesz azok arra példák, amiko az ember legyőzi ösztöneit. De az érzés még attól benne van, hogy azért mégsem kéne 30 embernek neki menni.
Az ember képes visszatartani a lélegzetét, de egy kis idő elteltével érezni fogsz egy igen kellemetlen érzést, ami arra ösztönöz, hogy vegyél levegőt.

Az egyes állatok kifejezéssel sem értek egyet. Az emlősök a madarak, a többi gerinces ugyanolyan állat, ugyan úgy érez,gondolkodik,stb., csak a saját szintjén. Egy állat minél fejletlenebb, annál ösztönösebb, de ettől még az élete és méltósága ugyan annyit ér mint egy emberé.
A rovarokkal, bogarakkal, puhatestüekkel még nem foglaltam állást. Az tény, hogy ők a legösztönösebb lények, de abban 1000%-osan biztos vagyok, hogy ők is éreznek és a maguk szintjén gondolkodnak. Itt már nem mondom, hogy az élete annyit ér mint egy emberé, dde mivel életrőlvan szó, tisztelni kell azt!

Gabe
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

Szerző: Tyrael » 2008.02.21. 11:09

Természetesen minden állat érez a maga szintjén. Azonban az ösztöneink legyőzhetőek a tudat álltal. Ezt próbáltam nyomatékosítani. A biológiai élethez szükségeltetnek az ösztönök. Ez így van, de az ember egy olyan többszörösen összetett lény, melyet nem csupán ösztönei irányítanak, sőt erőss akarattal felül kerekedhet akármelyik ösztönén. Lásd azokat a fakírokat, akik az élet ösztönei ellen cselekszenek tehát a biológiai ösztönök ellen olyan "bűnt" követnek el, melyekkel már alaból meghalna egy átlagos "ösztönlény". De a Tudat!
User

Gabe

Rang

Site Admin

Site Admin
1102

Pécs

Szerző: Gabe » 2008.02.21. 19:24

Tulajdonképpen nem tudom miről megy a vita.
Minden biológiai lény ösztön lény, ez az "alapprogram".
Természetesen a tudattal le lehet küzdeni az ösztönös cselekedeteket, de ez nehéz.
Ha megnézed az emberiséget, akkor láthatod, hogy a szexuális ösztön a fő mozgatórugólya az életünknek.
Amint az ember elér a kamaszkorba, elkezdi érdekelni az ellenkező nem és olyan testi jegyekre figyel fel, melyekre eddig nem is figyelt.
Ezt nem azért teszi az ember mert gondol eggyet,hogy itt az ideje érdeklődni az ellenkező nem iránt és tudatossan irányíja érzéseit és érzelmeit. Nem! A biológiai fejlődésed elér egy szintet, megindúlnak a hormonok, bekapcsolnak a megfelelő gének és egy olyan öszhatást kelltenek a tudatodban, ami meghatározza döntéseid. Természetesen ezt is befolyásolni lehet a tudatoddal, de nem sokan teszik.
Pl. van feleséged, és ráddmászik egy bombázó, mit tennél? Az eszedre halgatnál és otthagnád, vagy az ösztöneidre halgattnál, hagynád, hogy az érzéseid és egyéb testi dolgok vezessenek?
De nézd meg a gyerekeket. Ők is csak ösztönből élnek, míg fel nem nőnek és ki nem növik, meg nem tanulják, hogy hogyan kell viselkedni.
Ez a tudat fejlődése. De nagyon sok felnőtt nem növi ki ösztöneit. Ezért tarunk ott, ahol.

Gabe
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

Szerző: Tyrael » 2008.02.21. 21:00

Természetesen mind igaz amit mondol de szorosan ott a tudat fenyegető "ostora". :)
Gyermekeknél is vannak kivételek, akiknél nem az ösztönös cselekedet a mérvadó. Lásd szuper Marcik és egyebek. Igen nők terén így van beprogramozva a férfi agy. De már ha asszony is van a háznál, megint csak a tudat kerekedik felül az eszen, vagy az a kis ösztönléc ott lent. :)
User

nyuszkó

Rang

Kezdő kutató

Kezdő kutató
120

2007.08.14. 19:38

bp

Szerző: nyuszkó » 2008.02.26. 18:49

Mindenkiben alapbol benne van az ösztön mert igy születtünk.Ez egy alapprogram ahogy Gabe is mondta a génekben van. el lehet "nyomni" de ahhoz hogy éljünk muszály müködnie egypár ösztönös cselekvésnek.A tudatosodással egyrész lelkileg is fejlödsz de a test mg mindig ott van és azt is kell valahogy irányitani.Amikor eszel vagy vécézel ugyanolyan biologiai eakcio..persze az emberiség fejlődése révén. ahogy a társadalom folyamatosa alakult olyan életet kezdtünk élni ami elszakitott a természetes élettől és ez egyre jobban látszodik.. a mai fiatalok engem kifejezetten /egy két/ állati viselkedésre emlékeztetnek "csordában" :D járnak buliznak együtt töltik az időt... "vadulnak" ha szabad ilyen szot használjak ..engem ezek a reakciok arra emlékeztetnek h probálnak beilleszkedni a társadalomba de nemigazán találják a helyüket ezért mivel ez egy hamis világ probálnak kitörni onnan.. engem kifejezetten állati viselkedésre emlékeztet az egész..megvadulnak.. az emberek is... amik az utcán örténnek tüntetések verekdések ...mintha egy csapat vad bezárt tigris végre kimenekül a ketrecéből és elkezdene örjöngeni...minden emberi viselkedésben meglehet találni a megfelelő állati formáját.. mi csak abban különbözünk h sikerült kialakulnia az én tudatnak maivel megadatott a lehetőség a "jobb" világra de sajnos ez emberiségnek nem ez a fő célja..
User

Tyrael

Rang

Fanatikus UFO hívő

Fanatikus UFO hívő
621

Szerző: Tyrael » 2008.02.27. 19:26

Üdv!

Ez nem társadalmi beilleszkedés véleményem szerint.
Ez mind a tömegmédia "áldásos" hatása sajnos. Az a menő, ha valaki színész lessz vagy énekes, vagy ugyan mind1, csak könnyen hozzon túl sokat. Lásd az énekesek mellett a focisták és még sorolhatnám hányféle "sportág" van túlfizetve. Természetes, hogy kutatásra nincs pénz, de egy bohócot adnak vesznek milliárdokért. Ez a tudatlanság generációja (tisztelet a kivételnek). Modern "kenyeret és cirkuszt" a népnek. Ma már nem az a "menő" ha valaki letesz valamit az asztalra erkölcsileg vagy tudásilag, hanem mennyit szerepel a bulvársajtóban meg az agyzsibbasztó médiában. A mai fiatalok arról tehetnek, hogy nincs egy bizonyos erkölcsi önértékelésük, de arról nem, hogy a média mindenhol mossa az agyukat...Ha hagyják..
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.13. 13:51

Sziasztok Szia Csillag!
Első fórumozó vagyok, és érdekelne a téma. Nagyon érdekes a fórum alakulása viszont sz.tem egy kicsit kanyargós ösvényre tévedt. De ha jólértem ez is egy döntés sorozat végeredménye, amiket mi hoztunk meg.
De a lényeg,hogy szeretnék többet megtudni at inkarnációrol ezoteriárol. Mostanában egyre jobban érdekelnek az ilyen témák.
Lenne néhány kérdésem. Vagyis nagyon sok kérdésem lenne!
Szeretnék erröl egy kicsit beszélgetni.
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 09:52

Tudjátok én egy egyszerű kidobóember vagyok senki nem gondolná hogy ilyen dolgok foglalkoztatnak.
Pl. hányszor hallom sugva: nem sok jót nézek ki belölle! Pedig sz.tem sokkal érzékenyebb vagyok a megfoghatatlan iránt mint a legtobben. Na mindegy!
Szeretnék egy kicsit elmélyülni a témában. Van esetleg az irodalomba valami ezzel kapcsolatos könyv amit érdemes forgatni?
Körülnéztem a Teozofiai társulat honlapján ott is vannak érdekes olvasmányok mi a véleményed?:?:
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 11:16

Köszönöm az infót: megnéztem az e-bookon a könyvet amit ajánlottál, megvan. Vissza jön a reg. igazolás és akkor le is tölthetem. Azt mondod hogy a "Sors mint esély" c. könyvel kezdjem? OK! Megprobálom. igaz a legtöbször megyek a saját fejem után, de eröt veszek magamon és halgatok a tapasztaltabra. :D
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 12:12

Szia! A szabad akarat lényegében a fehér folt a sorsunk ösvényén? v. a sorsunk maga a szabad akaratokbol öszeálló ösvény?
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 12:15

Mi a célunk az életbe, hogy tudhatjuk meg miaz? Van egyáltalán célunk?
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 12:38

Tehát születésünk elött sokkal több informácioval vagyunk ellátva, csak éppenségel ezeket az infókat elveszitjük. mire jó ez ?miért nem vihetjük a tudást magasabb szintre a következö életünkben?
Vakon? Minden életen végig kell tapasztalni ugyan azokat a dolgokat?
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 13:10

És mien modon tudjuk a szellemünket fejleszteni v. mien irányba? Ki az aki segiteni tud ebben?
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.14. 16:28

Azt hiszem értem. Csak nehéz lesz egy olyan tudatalati"hangra" halgatni, amit eddig üvöltve nyomtunk el.
Tenyleg miért? ez a társadalmi fejlödés hagyatéka, vagy mi generáljuk az érzést hogy el kell nyomni? :?:
no avatar
User

Akasha

Szerző: Akasha » 2008.05.15. 07:20

A szabad akaratról nekem az jut eszembe, hogy bizony mindenki ott rontja el az életét, ahol tudja.
Amennyiben egy cselekedete nyomán rajta csattan az ostor, úgy gondolom, nem a tanulását segítő döntést hozott.
Erre mondja a népnyelv, hogy Isten malmai lassan őrölnek. A visszahatás előbb-utóbb megjön.
Magam példáját mondom, bár nem szeretek személyes ügyeket említeni, itt is csak általánosan igyekszem megfogalmazni. Szóval, mikor úgy éreztem, hogy ki kell törnöm és meg kell változtatnom az életemet, akkor -nem is egyszer- mint a rossz krimikben, valóságos csapóajtó vágódott le elöttem. Ezért és még néhány, ismerős, barát tapasztalatai alapján én azt hiszem, mindenkinek van egy játéktere, élettere. Kinek tágabb, kinek szűkebb. Talán ez függ a karmától?! Azon belül lehet jól, rosszul dönteni, lehet ezt a teret szépen "tisztán" tartani, vagy "összepiszkolni" gondolom ennek eredménye késöbb meglátszik mindenki életén, de kitörni nem hiszem, hogy átlagembernek sikerülne.
Tudjátok az jutott eszembe, miért tiltanak vallási előírások mereven egyes magatartásformákat (szándékosan nem bűnöket írtam). Ha csak a fogyókúrára gondoltok. milyen könnyen enged az ember a csábításnak és vígasztalja magát, csak egy falatot eszem. Ez a késöbbiekben több és egyre több falat lesz, végül az úgyis mindegy már állapotig is eljuthatunk. (Ez is saját tapasztalat, öt évig nem sikerült a hirtelen felszedett kilóktól megszabadulnom, csak amikor elhatározásom olyan erős lett, hogy egy évig sem kenyér, sem édesség nem volt a számban) No úgy gondolom ez minden másra is érvényes. Könnyen átszakad a gát.
Én nem ítélek meg senkit, hisz mindannyian esendőek vagyunk. Azért persze más ítélet alá esik egy gyilkos, vagy egy fogyókúrát megszegő ember, hisz egyik másik embertársát bántja, másik "csak" sajátmagát.
A mérték is számít, milyen mértékben ártunk, vagy használunk. Bonyolultabb dolog ez, mintsem gondolnánk. Azért azt tanácsolom mindenkinek törekedjen a jóra, mert ott is "átszakad a gát" és jóságözön indulhat el a lelkekből.
User

Laca

Rang

veterán

veterán
4193

2007.08.11. 02:03

Szerző: Laca » 2008.05.15. 07:45

Csuby1975! Én is voltam kidobóember egy disco-ban még a 80 as években, azt is lehet emberségesen csinálni. Attól még lehet valaki rendes ember. Igaz a végén azért rúgtak ki mert inkább beszélgettem a kidobandó illuminált egyénnel és meggyőztem hogy amit tett az helytelen. A főnőknek nem tetszett hogy beszélgető embernek hívnak egy idő után, azt parancsolta rám hogy repülni akaja látni a részegeket! Azt találtam neki mondani hogy akkor szerezzen be egy körhintát, és abban majd repülnek, erre vehettem a cókmókómat. Minedenki maga dönt hogy éli az életét és hogy mennyire gátolja a másik szabadságát! Szerintem ami nem zavar mást és nem bűn vagy etikátlan azt szabad amig nem sértem vele mások szabadságát és személyiségi jogait! De nem bántam meg, találtam egy nekem minden tekintetben jobb munkát.
"Emlékezz arra, hogy a csend sokszor a legjobb válasz."
"Utólag okosnak lenni olyan, mint előre hülyének"
"Óvakodj a türelmes ember haragjától"
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.15. 19:41

Sziasztok!
Szerencsére a mai világban már nem repülni tanítani kell az embereket, hanem a konfliktusokat ésszerűen, a vendégnek is emészthető módon kezelni. Másképp nem is csinálnám.
Elkezdtem "A Sors, mint esély"-t, lesz ezzel kapcsolatban jó sok kérdésem:)
Majd jelentkezem
no avatar
User

csuby1975

Szerző: csuby1975 » 2008.05.27. 16:59

Szia Csillag!
Igen sokáig olvasom, mert megakadtam. Csak az a baj hogy nem tudom miért. Pedig azt hittem ,az asztrologiai reszt könyen megértem. Mindeközben, egy másik érdekes könyvbe is bele kezdtem: "Beszélgetések istennel" a címe.
Olvastad? Kicsit csavaros de van benne nagyon sok megszivlelendő.
ElőzőKövetkező