Szerző: ARHUN » 2015.07.30. 00:00
Sziasztok!
Minden elismerésem Yupiternek az 5 részes „Amit a Spirit látott” munkájáért, látszott rajta, hogy precíz és korrekt. Támadt is jó pár gondolatom a sorozat olvasása közben.
Először is, a Spirit marsjáró látszólag céltalan útvonaláról egy pár szót. A menet közben fotózott objektumok alapján, talán tényleg egy rommező maradványait akarta tüzetesen feltérképezni. Hogy konkrétan keresett-e valamit azt nem lehet tudni. Ha keresett, akkor azt csak előzetes információk birtokában tehette, amiket kézenfekvően légi támogatás segítségével szerezhetett, vagyishogy a keringő egység fényképei alapján. Már évtizedekkel ezelőtt is olyan tűéles fotókat készítettek kémműholdakról, hogy egy ember kezében lévő újság fejlécét is el lehetett olvasni. Ha más bolygóra látogatok világos, hogy minimum ilyen technikát viszek, vagy jobbat. Biztos, hogy a Spirit „munkáját” is efféle módon támogatták. Ehhez képest érdekes, hogy több mint tíz évig keresték az európai Beagle-2 leszállóegységet, ami azért közel két méteres nagy objektum volt, ez némileg ellentmondásossá teszi a dolgokat.
Másodszor, sokaknak különösek a Spirit által látott földi ruhadarabok, használati tárgyak, alkatrész darabok, stb. Ebben semmi különös nincs, nyugodtan lehetnek ilyen a Mars felszínén. Ha csak az 1962-es sikeres marsraszállásból indulunk ki, akkor az elmúlt több mint ötven év alatt rengeteg földi felszerelés használódhatott el. Így például eldobott bakancs is lehet. Már tíz év alatt is rongyosra szakad egy cipő, főleg ha fokozott igénybevételnek van kitéve, zord terepen, és nincs helyette másik. Ki tudja, hány telepes van jelenleg is ott? /Jómagam, 10-15 évvel ezelőtt készült, hivatalos NASA Mars fotókon két földi asztronautát is találtam, nem holtan, sőt az egyik éppen sétálgatott./ Ha egy földi űrhajó, emberes küldetés keretében csak egyszer is sikeresen le tud szállni a Marsra, /mint ahogy ez 62-ben megtörtént/ akkor onnantól kezdve ezt már rendszeresen meg tudja tenni. Ha egyszer megtanulok biciklizni, onnantól már mindig tudok biciklizni, még akkor is ha közben évekig nem pattanok „nyeregbe”. Mostanra már városnyi telepes is lehet a Marson.
Harmadszor, a marsi élővilágról. Az egyik legjobban kivehető képen, /Sol 1359/ amin az az emlősszerű állat teteme látszódik, aminek még az oldala is ki van harapva, számomra döntő jelentőségű lelet, egy egész táplálékláncról árulkodik. Neki is van természetes ellensége. És mit eszik Ő? Ha a földi emlősállatok osztályából indulunk ki, akkor bogyókat, növényeket, magvakat, kisebb rovarokat, bogarakat, stb. /Ilyenkor óvatosan kell fogalmazni, mert az, hogy egy földi emlős mit eszik, az egy dolog, egy másik bolygóra ezt teljes biztonsággal nem alkalmazhatjuk./ Egy azonban biztos, változatos élővilág lehet a Marson, és mint a Spirit képeiből láthattuk, van is. Remélem sok meglepetést tartogat még a jövő.
Szép napot!
"Aki tudásra tesz szert, jó és kegyes; máris isteni" Hermész Triszmegisztosz